Берое мина през ада на продължението, но елиминира Черноморец от Купата

(сн. БФБ)
24-03-2022 18:54 | Мария Маринова

Берое е първият полуфиналист в турнира за Купата на България при мъжете. В невероятна драма на старта на турнира в „Арена Ботевград“ тимът отстрани Чернморец със 102:98 след продължение. Въпреки че отборът от Стара Загора бе сочен за убедителен фаворит преди този мач, предвид всички проблеми за опонента му, двубоят бе много оспорван. Победителите пропиляха 15 точки аванс в хода на мача, но успяха да измъкнат успеха.

В този мач Васил Евтимов не можеше да разчита на контузения Константин Коев, докато в игра за отбора на Бойко Миленков се завърна Антон Кук.

На полуфиналите в събота Берое ще се изправи срещу победителя от мача между Рилски спортист и Академик Пловдив, които играят по-късно тази вечер.

Бургаският тим започна мача с три поредни тройки и благодарение на това поведе с 9:4. Съперникът обаче играеше много по-стабилно в подкошието и на свой ред дръпна с 5 точки. Последваха оспорвани минути, а след първата част Берое имаше минимална преднина – 21:20.

Баскетболистите на Бойко Миленков поддържаха аванс от няколко точки в началото на втория период. Нови две поредни точни стрелби от далечно разстояние на Тихомир Желев обаче отново върнаха аванса на Черноморец – 29:28. Последваха размени на водачеството, след което Берое направи серия от 9:0 и на почивката водеше с 41:35.

Подемът в играта на символичните гости продължи и след паузата, като в средата на третата част те поведоха с двуцифрена разлика за първи път в мача – 51:41. Преднината на отборът от Стара Загора достигна 15 точки, но бързо съставът на Васил Евтимов успя да я намали само на 4. Играчите в зелени екипи обаче не допуснаха пълен обрат и последната четвърт започна при 63:57 в тяхна полза.

Ситуацията за Черноморец се усложни още повече в началото на заключителния период, тъй като с по четири фаула вече висяха двама от основните играчи – Тихомир Желев и Андрей Иванов. Малко след тях в същата ситуация се оказа и Обина Олека за съперника. Въпреки това „акулите“ не се отказаха и четири минути преди края Георги Боянов намали разликата само на 1 – 70:71.

Седариан Рейнс увеличи аванса на тима си, но след нова тройка на Желев равенството бе възстановено – 73:73.  На няколко пъти Берое повеждаше след това, но Черноморец успяваше да изравни. 40 секунди преди сирената ключова далечна стрелба на Антон Кук отново изведе тима му напред – 81:78. Играта се накъса от изпълнения на наказателни удари, а 9 секунди преди края Берое водеше с 84:81. Съперникът получи право на последна атака, като с отговорността се нагърби Георги  Боянов. Той отново не трепна, като възстанови равенството – 84:84. Бойко Миленков взе прекъсване, но след него отборът му не успя да се разпише и мачът отиде в продължение. Тимът остана и без Обина Олека заради пет фаула.

Георги Боянов също излезе за натрупани фаулове в началото на добавеното време. Берое обаче отново успя да натрупа аванс и този път не го изпусна до края.

Най-резултатен за победителите бе Антон Кук с 31 точки. Седариан Рейнс отбеляза 19, а дабъл-дабъл от 17 точки и 12 борби записа Александър Янев. Обина Олека реализира 14 точки, с 12 е Мартин Сотиров.

Над всички за Черноморец бе Георги Боянов с 29 точки и 16 борби. Тихомир Желев реализира 28 точки с впечатляващите 8 тройки.  Евгени Хаджирусев записа 16 точки, с 13 и 7 борби е Влатко Гранич, а Андрей Иванов се отчете с 12 точки и 14 борби.