Спартак Плевен надигра Академик Пловдив в оспорван сблъсък

26-04-2022 20:24 | BGbasket.com

Спартак Плевен победи Академик Пловдив с 94:90 в мач от 27-ия кръг на Националната баскетболна лига. Успехът беше 16-и за Спартак, който ще заеме петата позиция в края на редовния сезон и ще срещне Черноморец на старта на плейофите. Пловдивчани допуснаха 15-а загуба от 27 мача и приключват редовния сезон на седма позиция. Академик ще играе срещу Балкан в първия кръг на елиминациите.

Гостите бяха без Николай Николов, Ник Фулард и Тони Гуджино, но до последно се дършаха в мача, реализирайки 15 тройки. Двата състава изиграха равностойна първа част, а в последната минута домакините взеха аванс от 4 точки с два поредни коша на Коча Йовович за 26:22. Със серия от 6:0 три минути преди почивката баскетболистите на Спартак дръпнаха с 45:38. Гостите обаче изравниха и поведоха с 49:47 в следващите две минути, преди плевенчани все пак да приключат първото полувреме при 50:49 в тяхна полза.

Академик излезе напред с 5 точки в началото на третата четвърт, но с добри изяви на Максим Корниенко домакините си върнаха водачеството до 74:64 малко повече две минути преди края й. Пловдивчани успяха да намалят до 69:74 преди последните 10 минути и до 80:82 в средата на четвъртата част. С кош на Томислав Минков Академик съкрати пасива си до 2 точки 40 секунди преди финала, но Спартак не позволи обрат.

Максим Корниенко и Коча Йовович реализираха по 21 точки за домакините. Корниенко оформи дабъл-дабъл, добавяйки 11 борби, а Йовович овладя 5. Божидар Аврамов завърши с 14 точки, 3 борби и 13 асистенции.

За Академик Дейшон Найт се отчете с 25 точки, 2 борби и 7 асистенции, а Васил Бачев допринесе с 24 точки.