Левски надви Спартак и грабна бронзовите медали в НБЛ

(сн. BGbasket.com)
08-06-2022 20:43 | BGbasket.com

Левски спечели серията за трето място в НБЛ, след успех в третата решителна среща със 78:62 на свой терен срещу Спартак Плевен. Бронзът е първи за Левски от далечната 2009 година, когато в драматична серия "сините" отпаднаха на полуфинал от Черно море. Спартак от своя страна не успя да стигне до първи медал от 1996-а година насам.

И в двата лагера отново не можеха да разчитат на ключови фигури, но така се стига и до настоящият резултат от 1-1 победи - Спартак без Мартин Маринов и Божидар Аврамов и Левски без Костов, Литъл и Радич, а днес и без Николай Михайлов.

За разлика от първите два мача от серията, тази път Левски успя да започне концентрирано и бързо да установи контрол върху мача. Малко след средата на първата четвърт разликата вече бе двуцифрена, а частта приключи при 26:14, благодарение на страхотни проценти за "сините".

Спартак остана без точен шут от тройката почти до почивката, като Корниенко вкара първата далечна стрелба в 17-а минута. До този момент обаче плевенчани вече изоставаха с почти 20, след страхотна серия на Левски и 8 поредни точки на Йордан Минчев.

Центърът на Спартак Джервон Пресли още в началото на втория период получи трето лично нарушение. Първото полувреме приключи при 46:26, след 19 точки в 19 минути за Минчев. Второто по нищо не се различаваше, като Спартак продължи да изпитва трудности в нападение, а от другата страна Левски сравнително лесно вдигна аванса си до 26.

Последната четвърт започна при 60:38, не оставяйки особено интрига за края. Тя се и доиграваше, като концентрацията падна и в двата отбора, както и разликата малко, но вече всичко бе решено.

Най-полезен за успеха на Левски беше Йордан Минчев с 23 точки, 7 борби и 3 асистенции. Джош Паркър допринесе с 14 точки и 6 асистенции, а с 12 точки и 4 борби се отчете Цветомир Чернокожев.

За Спартак Плевен с 16 точки и 5 борби завърши Максим Корниенко, а Димитър Маринчешки добави 14 точки.