Момчетата U16 с успешен старт на европейското в София

(сн. FIBA.basketball)
11-08-2022 19:50 | Мария Маринова

Националният ни отбор по баскетбол за момчета U16 започна с победа участието си на европейското първенство в Дивизия B в София. В първия си мач тази вечер в столичната зала „Универсиада“ тимът ни се наложи над Швейцария с 66:60, след като водеше почти през цялото време и удържаха натиска на съперника в края.

В петък баскетболистите на Юлиян Аладжов почиват, а в събота им предстои мач с Исландия, който днес надви убедително Люксембург с 90:49.

Двубоят вървеше доста оспорвано до средата на първата четвърт, без нито един от двата отбора да натрупа по-сериозна преднина. Нашите обаче взеха предимство в подкошието и започнаха да увеличават разликата, като след десет минути игра се откъснаха с 23:13.

Българите отбелязаха 10 безответни точки на старта на втория период и направиха аванса си още по-внушителен, като всички от тях, влезли в игра, вече се бяха разписали. Резултатността спадна значително след това, но на почивката преднината на отбора ни отново бе внушителна – 36:22 след общо 21 точки на Александър Гавалюгов и Станислав Хинков. Гостите отстъпваха по всички показатели, като така и не успяха да отбележат тройка през първото полувреме.

След паузата играта бе сравнително равностойна. Домакините поддържаха двуцифрена разлика и преди последната част водеха с 50:35.

Швейцария обаче не се отказа в опитите си да обърне развоя на срещата и пет минути преди края намали изоставането си само на 8 точки – 46:54. Нашите отвърнаха със серия от 6:2 след две поредни тройки на Теодор Трифонов и Александър Гавалюгов. Последваха обаче два безответни коша за съперника, който по-малко от три минути преди края се доближи още повече до нашите – 53:60. Юлиян Аладжов взе второ прекъсване в тази част, след което последва нова размяна на точни стрелби от далечно разстояние. Разликата падна още до края, но времето работеше в полза на отбора ни, който успя да задържи водачеството си.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен за България с 26 точки, като отбеляза и пет тройки, повечето в решителната последна част. Станислав Хинков реализира 14 точки, с 11 е Теодор Трифонов. Силно се включи и Александър Жилев с 10 борби.

За Швейцария дабъл-дабъл от 22 точки и 10 борби записа Андрен Нджок, 10 точки добави Матео да Силва.