Рилски спортист не срещна затруднения в Самоков

17-11-2022 21:03 | BGbasket.com

Рилски спортист записа шеста поредна победа от началото на сезона в НБЛ. Тимът победи Берое със 100:84 като домакин в мач от шестия кръг в първенството.

След този успех Рилски се завръща на върха във временното класиране с актив от 6:0, след като измести Спартак Плевен. Берое заема петата позиция в класацията с баланс от 2:4.

Берое започна срещата много убедително и успя да открият резултата при 4:0 още първата минута след два успешни пробива. Рилски спортист се амбицира бързо, върна точките и изравни резултата. Серията на самоковци се увеличи след точното попадения от далечна дистанция на капитана Чавдар Костов. Гостите изпитваха затруднение с отбелязването от далечна дистанция, като изпуснаха първите си пет стрелби зад дъгата. Независимо от пропуските обаче успяха да стопят малка част от изоставането си при 20:14. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров не пестиха сили, възстановиха аванса на тима и го направиха двуцифрен при 27:17 в края на първата част.

Тройка на Крис Минков още в началото на втория период запази процента на отбора от далечно разстояние безупречен. Берое не позволи на противника си да си откъсне с твърде много преднина в резултата и отбелязаха, за да запазят разликата на 8 точки. Силни изяви на Брандън Рандълф изстреляха Рилски спортист напред с 14 точки. Отсъдени бяха две неспортсменски нарушения в двата състава – по едно на Денислав Вутев и Ти Кей Идоджи. Самоковци уверено продължиха акцията си в нападение и мигновено отговаряха на противника, ако свали аванса под 10 точки. Осем поредни точки на Крис Минков върнаха предимството на „рилецо“, а до края на периода Ти Кей Идоджи реализира два успешни наказателни удара, за да фиксира резултата при 55:40.

Второто полувреме започна на високи обороти, като и двата тима не пропуснаха в първите си нападения за частта. Независимо от точните попадения, Берое позволи лесни кошове и не успя да стопи нито една точка от пазива на противника. Успешни изяви в нападение на Димаджио Уигинс и Еван Бати направиха разликата 21 точки при 69:48. Тимът от Стара Загора намери сили да намали изоставането си до 13 точки, но Бати върна четири от точките обратно в актива на своя отбор. Две поредни тройки на Дариъс Хол и Александър Тодорович доближи Берое до противника при 73:62 в края на третата четвърт.

Заключителният период започна с намаляне на аванса под 10 точки след кош на Ерик Димитров. Точни попадения зад дъгата позволиха на Рилски отново да се откъсне напред при 79:64. Берое обаче не отстъпи и върна изоставането си на 8 точки след две поредни тройки на Дариъс Хол и Дарин Иванов. Инерцията на Берое бе стопирана и домакините си върнаха предимството при 90:76. Далечната стрелба на „рилецо“ не им изневери, когато последваха нови два точни изстрела за три точки в коша на Берое. До края на срещата баскетболистите на Бойко Миленков не намериха сили да се противопоставят на съперника и да се върнат в мача, за да гонят успех.

Димаджио Уигинс завърши с 21 точки и 8 борби за победата на Рилски спортист. Брандън Рандълф отбеляза 20, като добави 9 борби, 3 асистенции и 4 откраднати топки. По 16 вкараха Крис Минков и Еван Бати (8 борби и 5 асистенции). С 13 точки е Александър Янев.

Дариус Хол бе най-добър за Берое с 22 точки и 10 борби, със 17 приключи Александър Тодорович,  Дарин Иванов записа 14 точки и 4 асистенции.