Спартак Плевен се справи с Шумен за две поред

30-01-2023 21:12 | BGbasket.com

Спартак Плевен записа втора поредна победа след дълга лоша серия в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Любомир Минчев се наложиха с 81:67 при домакинството си на Шумен в среща от 18-ия кръг на шампионата.

Така плевенчани запазват четвъртото място в таблицата на НБЛ с баланс от 9 победи и 8 загуби, а съставът на Шумен остава на единадесета позиция с 3 успеха и 14 поражения. Следващият мач на Спартак е на 4 февруари срещу Академик Пловдив в зала „СИЛА“, докато Шумен почива един кръг и в следващия гостува на Балкан в Ботевград.

Срещата в “Балканстрой” стартира според очакванията - със силна серия за домакините и ранен техен аванс от 8:2. След това обаче настъпи подем в играта на гостите от Шумен, които неутрализираха дефицита си и дори се сдобиха с актив от две точки при 10:12. Впоследствие първата четвърт се изравни и нито един от двата отбора не успя да се измъкне с по-сериозна преднина - 18:19 в полза на тима на Янко Янков.

Вторият период също се разви идентично, като Спартак се опитваше да се отскубне напред в резултата, но шуменци не позволяваха подобно нещо и държаха резултата равен при 28:28 в средата на частта.

Все пак отборът на Спартак завърши полувремето по-успешно от своя съперник и благодарение на добри изяви на Цветомир Чернокожев, Николай Стоянов и Седариан Рейнс домакините се сдобиха с преднина от пет точки при 40:35 на почивката.

Момчетата на Любомир Минчев повишиха концентрацията си след паузата и поставиха убедително начало на третата четвърт, в която за първи път достигнаха до двуцифрената преднина преднина. Авансът на домакините скочи до цели 16 точки при 53:37 след серия от 13:2 за старт на периода, но след това отборът на Шумен си върна самочувствието и стопи дефицита си до четири точки при 55:51. С кош на Самаджи Хейнс-Джоунс обаче спартаклии се озоваха напред с шест точки преди началото на заключителния период - 57:51.

Плевенчани успяха да удържат аванса си в началото на финалната четвърт чрез важни кошове на Симеон Илиев и Станимир Маринов, като разликата отново достигна двуцифрените измерения при 68:58. Тимът на Шумен нямаше повече съпротивителни сили и така Спартак се поздрави с втория си пореден успех в шампионата след 81:67.

Най-резултатен за домакините бе Самаджи Хейнс-Джоунс с 15 точки, дабъл-дабъл записа Станимир Маринов с 14 точки и 10 асистенции, близо до дабъл-дабъл бе и Седариан Рейнс, който приключи срещата с 13 и 9 борби, 11 и 7 борби добави Цветомир Чернокожев.

Над всички в срещата за Шумен бе Рей Идову, който записа дабъл-дабъл с 22 точки и 12 борби, Ишмаел Ел-Амин добави 14, с 11 точки и 7 борби завърши Георги Кендеров.