Балкан се измъкна на косъм във Варна

04-02-2023 20:16 | BGbasket.com

Отборът на Балкан изстрада 13-ата си победа за сезона в Националната баскетболна лига. Тимът на Петър Златанович надви трудно Черно море Тича с 88:85 при гостуването си в зала “Христо Борисов”. Успехът на ботевградчани бе материализиран в последните секунди, когато Павлин Иванов и Николай Грозев комбинираха за ключова серия от пет поредни точки, за да изведат своя отбор напред.

По този начин “зелените” вече имат 13 победи и 4 загуби на сметката си, като заемат второто място в класирането. Черно море пък е на деветата позиция с актив от 5 успеха и 12 поражения.

Официален дебют с екипа на Черно море направи украинският център Богдан Бринюк, който се разписа с 6 точки и 7 борби за 18 минути от резервната скамейка.

Балкан започна първата четвърт на по-високи обороти и още след първите три минути игра тимът на Петър Златанович се отскубна напред с аванс от девет точки при 13:4. В един момент ботевградчани направиха преднината си двуцифрена, но влизането на Тач Ънру от пейката на Черно море вдъхнови домакините и им помогна да скъсят изоставането си до четири точки при 23:19. Така или иначе обаче шампионите отново се изстреляха напред след силни изяви на своя център Мануел Суарес, който изведе тима си напред при 32:23 след първите 10 минути.

През втория период варненци се преобразиха и съумяха да намалят грешките си в дефанзивен план, което им осигури възможност да намалят пасива си. Ънру продължаваше да бележи за “моряците”, които изоставаха със само четири точки на полувремето при 50:46 в полза на Балкан.

След почивката обаче двубоят се превърна в истинско зрелище. Черно море играеше като равен с равен с действащите първенци, като тимът на Кирил Болшаков на няколко пъти стигаше до равенство в резултата. В крайна сметка ботевградчани си върнаха предимството от пет точки преди началото на последната четвърт при 69:64, но след това Мартин Йорданов, Тач Ънру и Ейврил Уба поведоха “моряците” към обрат при 71:73.

Двата тима се гонеха в резултата през целия заключителен период, като на влизане в последните 60 секунди Уба върна предимството на Черно море при 81:82. След това Балкан пропусна, а Лъчезар Тошков реализира два наказателни удара за 81:84, но веднага след таймаута гостите от Ботевград изравниха чрез тройка на Павлин Иванов за 84:84. Впоследствие щабът на варненци също взе прекъсване, но Лъчезар Тошков допусна грешка, която бе наказана от кош на бърза атака на Николай Грозев за 86:84. След това домакините получиха шанс да изравнят, но Ъгба вкара само един от двата си наказателни, а Илиян Пищиков оформи крайното 88:85 в полза на Балкан.

Павлин Иванов завърши с 25 точки и 5 асистенции за отбора на Балкан. Мануел Суарес добави дабъл-дабъл от 19 точки и 13 борби, а Николай Грозев реализира 15 точки.

Тач Ънру бе най-резултатен за Черно море с 26 точки и 5 борби. Ейврил Уба добави 20 точки и 12 овладени топки.