Бомба в София! Черноморец детронира Рилски спортист за Купата

(сн. БФБ)
21-03-2023 15:29 | Деляна Кадиева

Черноморец започна успешно турнира за Купата, след като поднесе изненада още в първия четвъртфинал, изигран в Арена София. Баскетболистите на Васил Евтимов детронираха носителя на трофея през миналите две години Рилски спортист след драма в продължение с 82:78

Отборът от Бургас успя да навакса пасив от 18 точки през третия период, с което вкара мача в продължение и удържа противника в продължението. Съперник на тима на полуфинал ще бъде победителят от двубоя между Левски и Берое.

Двубоят започна изключително напрегнато, след като и двата отбора пропуснаха лесни кошове в подкошието. Васил Евтимов взе прекъсване след едва 92 секунди, но тимът му продължааше да изпуска, а Рилски дръпна с 14:7. Баскетболистите на Людмил Хаджисотиров достигнаха до двуцифрена преднина още в деветата минута, а в края на частта водеха с 29:15. Проблемите за Черноморец се задълбочиха освен от лошия процент при стрелбата, но и заради натрупаните три лични нарушения на Брайс Ензи.

Резултатността драстично падна през втория период, въпреки това Рилски успя да си осигури аванс от 18 точки. Отборът от Самоков обаче остана без кош през последните 3:42 минути, през които баскетболистите от Бургас направиха серия от 12:0. Така Черноморец стопи изоставането си на почивката при 33:39.

Още в първите минути след подновяването на мача, Рилски спортист отново направи разликата 10 точки. Добри включвания на Георги Боянов и Мунис Туту, в комбинация с многото грепки на противника, позволиха на Черноморец не само да изравни, но и да поведе за първи път в резултата – 56:48.

Рилски спортист влезе в заключителния период по-нахъсан и съумя да направи серия от 11:2, за да стигне до нов обрат. Играта продължи кош за кош, а 39 секунди преди края на двубоя точно попадение на Джордан Тъкър изравни резултата за 69:69. Деян Карамфилов пропусна да отбележи в следващата атака, а същото направи и Мунис Туту направи същото, с което мача остана да се реши в продължение.

Драмата продължи и в добавеното време, като никой от съставите не успя да дръпне в резултата. Точни попадения на Георги Боянов и Джордан Тъкър обаче изведоха Черноморец с аванс от 80:76 при оставащи 27 секунди. Чавдар Костов върна два наказателни удара, а веднага след това Тъкър бе точен от наказателната линия. Несполучива стрелба от тройката на Александър Янев подпечата успеха на Черноморец.

В основата за успеха на Черноморец бе Георги Боянов, който се отчете с мощен дабъл-дабъл от 16 точки и 17 борби. Джордан Тъкър наниза 22 точки, Мунис Туту и Макол Мауиен добавиха по 14.

За Рилски спортист Александър Янев отбеляза 16 точки, към които добави 8 борби, Брандън Рандълф се отчете с 15 точки, а Чавдар Костов добави 13.

Петър Георгиев: Отборът не играе добре 5 мача, но треньорите не го виждат

Александър Янев: Който спечели Купата, не печели шампионата, дано и сега е така

Васил Евтимов: Имаме три финала, утре е вторият

Георги Боянов: Нищо не сме направили до момента

Людмил Хаджисотиров: Не се притеснявам за мястото си