Фалстарт за България в квалификациите за Евробаскет 2025

(сн. FIBA.basketball)
22-02-2024 21:43 | BGbasket.com

Мъжкият национален отбор на България започна със загуба участието си в квалификациите за Евробаскет 2025. Тимът отстъпи като гост на считания от мнозина за пряк конкурент на нашите за класиране отбор Швеция със 70:84. Домакините поведоха от самото начало на срещата в „Арена Партиле“ и до края не изпуснаха водачеството си, въпреки че на няколко пъти българите бяха близо до обрат.

Извън групата за тази среща остана Мирослав Васов. Дебют за националния отбор направи Константин Тошков, а от останалите единствено Георги Боянов не се появи в игра.

Следващият двубой на България в квалификациите е на 25 февруари от 17:00 часа в „Арена Ботевград“ срещу световния шампион Германия. В групата ни е още Черна гора, а за Европейското се класират първите три отбора.

Капитанът на тима Павлин Иванов бе под въпрос в часовете преди срещата заради здравословни проблеми, но все пак започна в стартовата петица. България пък стартира без типичен център, а като титуляри започнаха още Коди Милър-Макинтайър, Христо Захариев, Константин Костадинов и Йордан Минчев.

Домакините поведоха със 7:0 на старта на мача, преди тройка на Костадинов да открие сметката на „лъвовете“. Националите ни демонстрираха много точен мерник от далечно разстояние и отбелязаха шест тройки само за първата четвърт, три от които на Христо Захариев. Милър-Макинтайър също стартира силно, но българите правеха повече грешки от съперника, който стреляше и с много висока успеваемост под коша, благодарение на което след първите десет минути бе напред с 29:22.

Баскетболистите на Росен Барчовски продължиха да играят добре в нападение и през втория период, но отново имаха пропуски в защита. Разликата в полза на Швеция стана 8 и макар гостите бързо да скъсиха дистанцията и на няколко пъти да имаха възможност дори да изравнят, на почивката изоставаха с 43:50. Милър-Макинтайър направи страхотно първо полувреме със 17 точки, а Захариев бе вкарал 11 до момента.

Резултатността спадна значително след паузата. Домакините обаче ограничиха натурализирания ни гард през второто полувреме и продължиха да поддържат преднината си, която в средата на третата четвърт за първи път стана двуцифрена – 60:49. Добри изяви в защита и поредни успешни атаки свалиха изоставането на българите само 5, но преди заключителната четвърт разликата отново бе 7 – 62:55.

За повече от три минути след началото на решителната четвърт обаче, „лъвовете“ бяха отбелязали едва един наказателен удар, което позволи на съперника отново да натрупа двуцифрена преднина. Последваха успешни атаки на Павлин Иванов, но веднага след това шведите също връщаха кош и времето все повече работеше в тяхна полза. Авансът им скочи и до 14, а българите вече трябваше да се борят поне за по-малка точкова разлика. Те успяха да свалят до 7, но грешки в края позволиха на Швеция отново да увеличи дистанцията и след тройка със сирената да спечели с комфортна преднина.

Коди Милър-Макинтайър завърши с 21 точки, Христо Захариев отбеляза 18 с 8 борби, а 10 точки добави Павлин Иванов.

За съперника Мелвин Панцар реализира 16 точки.