Победа на Рилски спортист засили Черно море към тройката

Рилски спортист с 12-та победа за сезона
29-04-2009 19:39

Рилски спортист увеличи шансовете на Черно море да завърши трети в крайното класиране на редовния сезон в НБЛ. Отборът от Самоков победи със 102-78 Ямбол като гост, което на практика прави единствено добро само на тима от Варна. Рилски спортист не може да се изкачи по-високо от петото място в класирането, независимо от днешната победа и евентуалната такава в събота срещу Сливен. За сметка на това пък от успеха на Рилецо в Ямбол се облажи Черно море Варна. В последния кръг от редовния сезон след три дни те може да си позволят и загуба от Лукойл Академик и пак да завършат трети. Единственият вариант варненци да станат четвърти е да паднат от Лукойл Академик у дома и в същото време Рилски спортист да загуби от Сливен, при това пред собствена публика. Вече сметките изглеждат много прости и ако не стане чудо Черно море ще завърши трети, Спартак Плевен - четвърти и Рилски спортист - пети. Останалите четири тима отдавна знаят своите места в крайното класиране – Лукойл Академик – първи, Левски – втори, Ямбол – шести и Сливен – седми.

Ямбол се представи доста беззъбо в този мач, а старши треньорът на домакините Иван Чолаков остави да почива в него американския център Байрън Сандърс. Загубата в тази среща означава почти сигурно противопоставяне на ямболци на Черно море в първия кръг от плейофите. Но и срещу Спартак Плевен шансовете им да продължат напред в плейофите и стигнат полуфинал са много малки, така че домакините явно се бяха примирили със своята участ в тазгодишното първенство.

След равностойно начало в първите 6 минути и половина след което резултата бе 9-10 в полза на гостите, те първо направиха серия от седем безответни точки чрез Богдан Боев (кош и фал) и Иван Лилов (кош и два наказателни удара). Ямбол отвърна с тройка на Мартин Дурчев и кош на Станислав Говедаров, но пък Рилецо затвориха първата десетка при 23-14 в своя полза.

Точно по средата на втората четвърт след тройка на влезлия като резерва Иван Николов разликата за първи път достигна двуцифрени измерения – 35-25. Последваха нови шест поредни точки за Рилски спортист (два накзателни удара на Асен Саралийски плюс кошове на Левен Белберов и нов на Иван Николов) за да се стигне до 41-25 точно 3.43 преди почивката. Все пак домакините от Ямбол успяха да съкратят малко дистанцията между двете полувремена и губеха 12 точки след 20 минути игра – 36-48.

Веднага след почивката двата тима наблегнаха на нападението и през третата част си вкараха цели 58 точки. 30 от тях бяха дело на момчетата на Александър Тодоров, които минута преди края на частта дори имаха аванс от 21 точки (76-55). Серия от 9-2 направи резултата 78-64 за Рилски спортист след 30 минути игра.

В последната четвърт гостите дръпнаха за 2 минути и половина отново над 20 точки и оттук до края двата отбора само доиграха срещата. Накрая Рилски спортист спечели със 102-78, което е тяхната 12 победа за сезона в лигата.

Травис Питърсън бе най-резултатен за отбора от Самоков, а Асен Саралийски добави 17. Богдан Боев не вкара нито една тройка, но пък завърши с 14 точки, а Левен Белберов и Иван Николов се отчетоха с по 13.

За домакините от Ямбол Павел Маринов бе най-резултатен с 15 точки като добави и 6 борби, но допусна 5 грешки. Кирило Скуматов и Мартин Дурчев добавиха по 14 точки.

В събота Ямбол гостува на Спартак в Плевен, докато Рилски спортист както вече казахме приема Сливен в Самоков.