Шумен измести Чавдар Троян от първото място в А група

(сн. shumenbasket.org)
08-12-2019 18:40 | BGbasket.com

Шумен излезе начело във временното класиране в мъжката А група. Тимът спря серията от седем поредни победи на Чавдар Троян, нанасяйки първо поражение на тима от близо два месеца. Пред собствена публика баскетболистите на Звонко Папак и Янко Янков надвиха своя съперник със 115:82. След този двубой и двата тима са с баланс 7-2, но Шумен има предимство заради по-убедителната победа днес.

Гостите обаче бяха едва с осем играчи в този мач, като петима от тях играха над 31 минути. От състава отсъстваха ключови баскетболисти като Станислав Славейков, Георги Дамянов, Денис Петков, Райко Дундалов и Данаил Христов.

Най-сериозното предимство за домакините бе при стрелбата за две точки (61% срещу 41%), в подкошието (57 борби срещу 33) и при асистенциите (33 срещу 13).

В следващия кръг Шумен приема Славия, докато Чавдар Троян е домакин на ЦСКА.

След размяна на кошове в началните минути, домакините взеха инициативата. Те бяха по-стабилни в подкошието и започнаха да трупат разлика, която бързо достигна 12 точки. Съперникът им така и не успяваше да се разпише от далечно разстояние, въпреки осемте си опита, а след първата четвърт Шумен водеше с 25:18 след 11 точки на Николай Николов.

Малко след началото на втория период домакините отново дръпнаха с двуцифрен аванс, като на почивката водеха с най-голямата разлика до момента при 56:38.

След паузата играта започна доста равностойно, но Шумен завърши частта със серия от 16:5 и преди заключителните десет минути вече бе напред с 88:60. В средата на последната четвърт тимът мина границата от 100 точки, като до края нямаше проблем да спечели убедително.

Над всички за победителите бе Красимир Димитров с 28 точки и 14 борби (8 в нападение). Кирил Кирилов наниза 23 точки, с 21 е Николай Николов (плюс 8 борби), Димитър Янчев вкара 16, а с 12 точки и 12 асистенции се отчете Виктор Серафимов.

За гостите дабъл-дабъл от 23 точки и 17 борби направи Томислав Минков. Николай Маринов отбеляза 19 точки, Тодор Колев има 17, а 11 добави Камен Пенчев.