Бозов спаси Рилски спортист във Варна с далечна тройка в последните секунди

04-01-2020 21:03 | BGbasket.com

В самия край на редовното време Йордан Бозов вкара кош с табло далеч зад тройката, с което донесе победата на своя Рилски спортист като гост на Черно море Тича с 96:93. Отборите изиграха много оспорван мач в 14-ия кръг от НБЛ, като през голяма част от него домакините водеха и имаха реален шанс да спечелят. Така самоковци вече имат 10 победи и 4 загуби в актива си и продължават да са четвърти във временното класиране, а варненци делят шестото място с актив 5/9. В следващия кръг Рилецо гостува на Академик Бултекс 99, а Черно море – на Спартак Плевен.

Отборите изиграха интересна първа четвърт с висока резултатност, като домакините играеха стабилно и имаха лек превес. След цели 29 отбелязани точки те водеха след нея и успяха да останат напред до почивката, като дори стигнаха до двуцифрена преднина. Силен край на първото полувреме обаче приближи самоковци само на три точки при 46:49.

Баскетболистите на Галин Стоянов водиха дълго през третата част, но серия от 13:2 в полза на самоковци обърна резултата за 71:67 в тяхна полза след три части. Оспорвани минути запазиха разликата малка през цялата трета част, а при три минути до края Черно море обърна след пет последователни точки за 86:85. След кратка точкова „суша“ гостите изравниха, след което вкараха кош с навлизането на мача в последната му минута.

Неуспешен пробив за Веселин Георгиев бе последван от нарушение, след което разликата стана четири точки. Тройка на Коча Йовович отново върна разликата само на точка, а след един успешен наказателен удар за гостите Цветомир Куртев застана на линията за два при 12 секунди до края. Той пропусна първия и вкара втория за 90:91. След бърз фаул Йордан Бозов направи резултата 93:90 от наказателната линия, а в ответната атака Джими Гавин бе фаулиран на тройката и изравни резултата. В самия край на мача Йордан Бозов стреля между центъра на терена и тройката и топката влезе с табло, с което той донесе победата на отбора си.

Зейвиър Джонсън записа 25 точки и 5 борби за победителите, 19 плюс 11 добави Игор Кесар, а с 15 точки, 9 асистенции и 6 борби завърши Златин Георгиев.

За домакините, които днес бяха без контузения Симеон Илиев и Мартин Стефанов, Джими Гавин записа 29 точки и 5 асистенции, 21 (5 тройки) добави Веселин Георгиев, а с 20 точки и 8 асистенции приключи Коча Йовович.