Рилски еднолично трети след тежък двубой с Берое

18-01-2020 20:02 | BGbasket.com

Рилски спортист се наложи със 78:75 над Берое, за да заеме към момента еднолично третото място в НБЛ след своя 12-и успех. Старозагорци остават четвърти с 11 победи в актива си.

Берое бе в Самоков без една от ключовите фигури за последните си добри резултати Зак Монахан и бе догонващ през цялото време. Преднината, която Рилски взе още през първото полувреме се оказа достатъчна, макар самоковци да бяха на път да я профукат в последните минути.

Рилски спортист още след първите четири-пет минути започна да трупа аванс и до края на частта го направи двуцифрен. В целия втори период домакините имаха преднина от десетина точки, независимо от усилията на съперника.

И двата състава успяха да отбележат доста тройки, но процентът на домакините бе впечатляващ -7/10 през първото полувреме.
Почивката дойде и веднага след най-голямата разлика до момента от 16 точки и тройка на Остин Прайс - 49:36.

Берое отговори със 6:0 след подновяването на играта, но не продължи дълго с превъзходството си. Три минути след старта на второто полувреме Рилски отново имаше аванс от 10, а грешките на старозагорци бяха на моменти съкрушителни.

Чак в края на третата част отново Берое направи добри нападения и свали наполовина изоставането - само до 6 точки - оставяйки си вратата широко отворена за последната четвърт.

В нея двата тима влязоха при 64:58, след като и Рилски завърши периода без кош от игра за над 3 минути и половина.

Проблемите за самоковци в нападение продължиха и в четвъртата част, като агресивната защита на Берое обърка доста от атаките на домакините и те вкараха само 4 точки за 6 минути.

Макар че Берое също не бележеше кой знае колко лесно, все пак направи достатъчно, за да свали до 2 пасива си и да атакува за обрат.

Златин Георгиев със зъби и нокти държеше своите минимално напред, а гостите пропуснаха няколко шанса.

Точно минута преди края Брандън Браун вкара важна тройка за Рилски, за да успокои самоковци преди финалния щурм.

Той все пак дойде, с техническо нарушение на Зейвиър Джонсън и точен шут на Прайс, и три точни наказателни удара от Александър Янев, направили резултата 76:75.

Секундите до края обаче не стигнаха, а Тихомир Желев си спечели фаулове за финалното 78:75.

Браун и Джонсън завършиха с по 16 точки, Мирослав Васов добави 13 за успеха.

С 20 за Берое приключи Прайс, 17 вкара Александър Янев.