Доростол шокира Академик при юношите U19, победи за Левски и Черно море

(сн. facebook.com/pg/chernomoreticha)
21-07-2020 20:52 | BGbasket.com

Първата голяма изненада на финалите на Държавното първенство за юноши U19 вече е факт. След като нямаше загуба през сезона, днес един от фаворитите Академик София, който игра без болния Дамян Минков, претърпя изненадващо поражение от Доростол с 56:67 в двубой от група B на турнира. В друг мач от нея след много драма и обрати Левски спечели Вечното дерби срещу ЦСКА със 71:70, докато в морския сблъсък домакинът Черно море Тича нямаше проблеми срещу Черноморец и победи с 95:61.

Доростол взе леко предимство в началните минути на мача си и след първата четвърт поведе с 12:8. Тимът правеше повече грешки от съперника, но мерникът на Академик от тройката сериозно изневеряваше. Баскетболистите на Мирослав Ралчев вкараха само една далечна стрелба от 16 опита за цялото първо полувреме и на почивката вече изоставаха с двуцифрен пасив – 23:34.

Символичните гости започнаха второто полувреме със серия от 7:0 и започнаха да оказват все по-голям натиск на съперника си. На два пъти те стигаха до равенство, но преди последната четвърт Доростол отново поведе при 49:44. В оставащото време силистренци заздравиха защитата и не позволиха да се стигне до нов обрат, като в края направиха победата си още по-изразителна.

Валентин Добрев игра без смяна за Доростол и завърши срещата с 21 точки. Димо Хърватев бе близо до дабъл-дабъл със своите 12 точки и 9 борби, с 8 точки и 12 борби се отчете Емил Михалев. За Академик Динко Христов записа 23 точки и 9 борби за 40 минути на терена. Мариян Хубанов е с 10 точки и 9 борби, Николай Иванов записа 8 точки и 12 борби.

Двубоят между Левски и ЦСКА започна с предимство за „сините“, които след първата част водеха с 24:15, а на почивката разликата от 9 точки се запази. Армейците успяха да се върнат в мача след паузата, като преди решителната четвърт равенството бе възстановено – 53:53. Драмата продължи до последно, като „червените“ имаха крехка преднина през повечето време, но така и не успяваха да се откъснат повече. При оставащи 44 секунди ЦСКА водеше с точка, но Иван Илиев отново изведе отбора си напред след два точни наказателни удара. До края баскетболистите на Теди Буков изпуснаха от тройката и победата отиде за Левски. ЦСКА доминираше в подкошието, като овладя 57 борби срещу 35 за съперника, но „сините“  показаха по-точен мерник.

Слав Георгиев бе най-резултатен за победителите с 21 точки, но направи и 8 грешки. Иван Илиев наниза 17 точки, докато с 12 точки и 8 борби е Томислав Минков. Страхотният мач на Емилиян Грудов не стигна на отбора му, въпреки че той завърши срещата с 28 точки и 22 борби (9 в нападение). Георги Шаламанов вкара 15 точки, 14 има Николай Петков.

Черно море Тича си свърши работата още през първото полувреме на мача срещу Черноморец. „Моряците“ стартираха силно срещата, като след десет минути водеха с 27:14. Те имаха значително предимство при борбите, а в комбинация с многото грешки на съперника, на почивката вече бяха напред с 56:22. След паузата резултатността бе доста висока, но варненци поддържаха без проблеми 30-40 точки аванс. До края разликата се запази, като на практика мачът се доиграваше.

Александър Тодоров завърши срещата с 18 точки и 11 борби, Димитър Евгениев има 14 точки и 9 борби. Никола Станчев вкара 11 точки, 10 има Иван Спиров. Томас Читадзе бе над всички за Черноморец с 24 точки, с 10 се отчете Николай Георгиев.