Дунав оглави еднолично група А при момичетата U16

(сн: BGbasket.com)
30-07-2020 20:51 | BGbasket.com

Дунав Русе излезе начело в група А на финалния турнир при момичетата U16. След втория ден от надпреварата домакините са единственият тим, който е с три поредни победи.

В първия си мач за деня Дунав надви Берое Стара Загора с 62:43. Русенки започнаха мача със серия от 13:0, като повече от пет минути съперникът им не успяваше да се разпише. Постепенно обаче старозагорки заиграха по-добре и след първата част намалиха за 12:19. През втория период имаше доста пропуски и от двата тима, а на почивката домакините водеха с 27:19. След паузата разликата в тяхна полза мина границата от 20 точки, като до края те нямаха проблем да поддържат солиден аванс и да спечелят. Въпреки успеха, Дунав направи 26 грешки, но Берое имаше 34. Домакините овладяха и 60 борби срещу 49 за опонента си.

Никол Николова бе най-резултатна за победителите с 19 точки, по 10 имат Мария Метева (11 борби)  и Ивета Петрова. За Берое Каролина Кирилова отбеляза 13 точки,  с 12 и 15 борби е Мартина Георгиева.

Дунав имаше предимство и срещу Доростол, като спечели с 64:60, но бе близо до това да допусне обрат в края. Силистренки започнаха по-добре срещата, но след силни финални минути на първата част, съперникът им поведе с 22:16. Разликата в полза на домакините бързо стана двуцифрена и на почивката тя бе 11 точки. Баскетболистките на Дунав доминираха в подкошието, което им позволи преди заключителната четвърт да се оттеглят при 53:40 в своя полза. До края обаче Доростол владееше инициативата и започна да топи изоставането си, но времето не стигна за пълен обрат.

Никол Николова вкара 21 точки за победителите, 14 има Илиана Илиева. За Доростол пореден мач на високо ниво изиграха Деана Стояновска, която завърши с 35 точки (6 тройки), и Зехра Салим (14 точки и 10 борби).

Доростол все пак записа първа победа на турнира, след като по-рано днес победи Левски с 85:55. Силистренки натрупаха двуцифрена преднина само за няколко минути, като след първата четвърт водеха с 24:14. В средата на втория период столичният тим свали разликата само на 3, но на почивката съперникът отново имаше солиден аванс при 46:34. След паузата играта бе сравнително равностойна, като последната част започна при 15 точки аванс за Доростол. До края обаче Левски успя да отбележи едва 7 точки и отборът от София спечели убедително. Символичните гости направиха само 8 грешки в мача срещу 29 за опонента си, откъдето дойде и разликата.

Зехра Салим бе най-резултатна за победителите, като завърши с 32 точки и 10 борби. Силен мач направи и Деана Стояновска, отбелязала 31 точки. Мелиса Енчева добави 11 точки. За Левски с дабъл-дабъл от 17 точки и 14 борби се отчете Маргарита Иванова, а 12 точки има Йоанна Йорданова.

Освен загубата от Доростол, Левски претърпя поражение и от Шампион 2003 с 63:76. Срещата бе изключително оспорвана, като до последните минути победителят не бе ясен. Шампион дръпна с 21:13 след първата четвърт, но на почивката „сините“ обърнаха за 36:30. След сравнително равностойни минути след подновяването на играта, последната част започна при само точка преднина за Левски. Още в началото на периода Шампион стигна до нов обрат, като този път не изпусна водачеството си до края. Загубилият тим направи общо 32 грешки в срещата, които се оказаха решаващи.

Димана Костова завърши с 22 точки за успеха, 21 има Виктория Иванова. За съперника дабъл-дабъл отново направи Маргарита Иванова – 22 точки и 14 борби, докато с 14 точки е Цветина Илиева.

Шампион 2006 записа още една победа днес, като надви и Монтана 2003 със 77:52. Първото полувреме на срещата премина през няколко обрата, а на почивката Монтана водеше с 39:31. Ситуацията обаче коренно се промени след паузата. Столичният тим бързо стигна до обрат, успя да лимитира съперника си едва до 4 точки през третия период и преди последната част бе напред с 56:43. Монтана правеше много грешки и пропуски, което позволи на отбора от София да увеличи още аванса си и да спечели без проблеми.

София Александрова отбеляза 18 точки за победителите, по 13 и 8 борби имат Александра Черакчиева и Виктория Иванова, а с 12 точки и 8 борби завърши Димана Костова. За Монтана по 10 точки вкараха Преслава Атанасова и Цветина Върбанова.

В последния мач за деня Берое Стара Загора надви Монтана 2003 с 60:47 и остави съперника си без победа на шампионата. Двата тима обаче направиха общо 70 грешки в мача и нито един от тях не успя да се разпише от тройката. „Зелените“ дръпнаха с двуцифрена разлика само за няколко минути, но след първата част Монтана обърна за 18:14. Тимът обаче бързо изгуби водачеството си и на почивката Берое водеше с 28:23, след като лимитира съперника си едва до 5 точки. След паузата играта бе много равностойна, а двата отбора оставиха интригата за последната четвърт, която започна при 42:37 в полза на старозагорки. В средата на заключителния период тимът отново натрупа двуцифрен аванс, който не изпусна до сирената.

Мартина Георгиева вкара 18 точки за Берое, 14 и 13 борби има Емилия Овчарова. За съперника Цветелина Върбанова се отчете с 16 точки и 9 борби, Светломира Попова има 13 точки, но и 10 грешки, а 12 точки добави Преслава Атанасова.