След 27 смени на водачеството и изравнявания Ямбол срази Академик у дома

18-01-2021 19:03 | BGbasket.com

Ямбол победи Академик Пловдив като домакин със 76:72 в мач от 14-ия кръг на НБЛ. В изключително оспорван мач, преминал през общо 13 смени на водачествата и 14 изравнявания, ямболии показаха по-здрави нерви в края и взеха победата. Те имат 4 победи и 8 загуби до момента, а днешният им съперник е с актив 6-7. В следващия кръг Ямбол посреща Берое, а АкадемикЧерноморец.

След много равностойно начало на срещата първата част премина през няколко смени на водачеството и равенства, като логично след нея разликата беше само две точки – 21-19 в полза на гостите. Темпото се запази до почивката, като отново отборите поведоха по няколко пъти без никой от тях да успее да натрупа дори малко по-солидна преднина. Ямбол отново беше без новия си гард Джахи Карсън, който има проблеми с документите. През първото полувреме тимът стреля отлично от тройката с осем реализирани опита, но имаше проблеми със стрелбата за две, а Иван Лилов вече имаше 16 точки след 4 тройки. След 20 минути игра домакините бяха напред при 39:37.

Гонитбата в резултата продължи и дълго след почивката, като едва в края на третия период Ямбол успя да се задържи напред малко по-дълго и да води с 60:55 след него. Серия от 8:0 за Академик в началото на последната част върна равенството, а игра кош за кош в следващите минути доведе до 72:72 при две минути до финалната сирена. След едноминутна „суша“ и за двата отбора Иван Лилов наниза ключова тройка за домакините и 75:72. Отборите си размениха по една пропусната атака, след което 18 секунди преди края Васил Бачев застана на наказателната линия. След два пропуска тимът му взе борбата в нападение, но Йере Вучица пропусна от тройката, а в последните секунди Лилов оформи крайния резултат от наказателната линия.

Ямбол запази високата си успеваемост от тройката до края и завърши с 12/28 (43%). Иван Лилов записа 26 точки и 6 борби за успеха, 17 плюс 5 добави Уили Атуд, а с 12 точки приключи Евгени Василев.

За Академик Обрад Томич записа 19 точки и 5 борби, а с по 15 се включиха капитанът Васил Бачев (9 асистенции, 6 борби) и Йере Вучица (5 борби, 4 асистенции).