България U16 се бори, но отстъпи и на Хърватия

(сн. БФБ)
18-08-2021 20:58 | BGbasket.com

Националният отбор по баскетбол за момчета U16 претърпя втора загуба на европейския Чалънджър, на който е домакин. В среща, изиграна тази вечер в столичната зала „Триадица“, тимът ни отстъпи на Хърватия с 63:78.

Ключова се оказа първата четвърт, в която опонентът ни натрупа разлика и не я изпусна до края, въпреки че на няколко пъти нашите бяха близо до това да заличат пасива си.

Преди срещата старши треньорът на тима ни Йордан Иванов получи и подарък от президента на Българската федерация по баскетбол Георги Глушков по случай днешния си рожден ден.

Четвъртък е почивен ден на турнира, а в петък тимът ни ще играе с Полша.

Още през първата част и двамата треньори завъртяха почти целите си състави. След размяна на кошове на старта на мача обаче, гостите взеха инициативата. Българите отстъпваха в подкошието и не успяха да отбележат нито една тройка за началните десет минути, след които изоставаха с 14:24.

Авансът на хърватите достигна 14 точки през втория период. Постепенно обаче „лъвчетата“ се разиграха и стрелбата им потръгна. Те свалиха изоставането си само до 2 точки, но на почивката съперникът им увеличи малко за 42:35.

След паузата резултатността спадна, а преди последната четвърт разликата от 7 точки се запази – 48:55.

В оставащото време момчетата ни продължиха опитите да направят пълен обрат, но в края Хърватия отново натрупа двуцифрена преднина и спечели срещата. Стефан Михайлов и Джереми Колев не завършиха мача заради натрупани нарушения.

Най-резултатен за България бе Александър Гавалюгов с 15 точки, като овладя и 7 борби, 14 точки добави Станислав Хинков.

За Хърватия Давид Павин реализира 21 точки и направи 8 асистенции, по 11 точки имат Лука Франчешевич и Роко Лукич.