България в група с европейския шампион в квалификациите при жените

20-08-2021 12:28 | BGbasket.com

Женският национален отбор на България изтегли тежък жребий в предстоящите квалификации за Евробаскет 2023. Тимът ни ще премери сили с шампиона на Стария континент и четвърти на Олимпийските игри отбор на Сърбия.

Жребият бе теглен днес, а тимът ни попадна в група Е, където е още и съставът на Хърватия, който игра осминафинал на последното европейско първенство.

Общо 38 тима ще участват в пресявките. Те бяха разделени в десет групи, като осем от тях са с по четири отбора, а две, сред които и тази на България – с по три. Играе се във формат всеки срещу всеки на разменено гостуване.

Победителите от всяка група и четирите най-добри втори ще се класират за европейското първенство. Тъй като има групи с по три отбора, резултатите срещу четвъртите в класирането няма да се зачитат при определянето на най-добрите втори.

Двата домакина на Евробаскет 2023 – Израел и Словения, също ще участват в квалификациите. В случай, че някой от тях заеме едно от местата, даващи квота за шампионата, следващият или следващите най-добри втори отбор(и) също ще се класира.

Квалификациите ще се проведат в три прозореца – 11-14 ноември, 2021; 24-27 ноември, 2022 и 24-27 февруари, 2023 г.