Трета поредна титла за Балкан при 16-годишните

(сн. balkan-basket.com)
15-06-2022 16:40 | Мария Маринова

Балкан е шампион в Държавното първенство по баскетбол за момчета U16 за трета поредна година. Тимът спечели титлата, след като на финала днес в "Арена Ботевград" победи сочения за фаворит от мнозина този сезон БУБА Баскетбол с 86:70, най-вече след силна втора четвърт.

Двубоят бе втори между двата тима в турнира, като срещата в груповата фаза завърши с успех за състава от София.

Титлата пък е шеста поредна за този набор на „зелените“ през годините, който под ръководството на Николай Пеев до момента има и три спечелени купи. Съставът на Ивайло Желев пък завършва сезона със сребърните отличия за трети последователен път, а тази година взе Купа БФБ в същата възраст.

По-рано днес бронзовите медали в първенството бяха спечелени от Рилски спортист.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ НАГРАЖАДВАНЕТО

Домакините поведоха с 8:3 на старта на мача, благодарение на предимството си в подкошието. Те обаче направиха доста пропуски от далечно разстояние и на два пъти БУБА успяваше да излезе напред с точка. Балкан обаче бързо си връщаше водачеството си и след първата четвърт резултатът бе 26:20 в негова полза след тройка със сирената на Александър Гавалюгов. Общо 17 от точките на отбора до момента бяха вкарани именно от него и от Николай Нецов.

При вторите петици „зелените“ владееха инициативата. Те продължаваха да играят по-стабилно в подкошието, допускаха по-малко грешки и натрупаха солидна преднина, като на почивката се откъснаха с 51:29.

Баскетболистите на Ивайло Желев обаче много бързо се върнаха в мача, започвайки второто полувреме с 12 безответни точки, като повече от четири минути съперникът им не успяваше да се разпише. Отборът на Николай Пеев обаче не позволи разликата да падне още и преди последната част водеше с 67:55.

До края играта бе много равностойна, като Балкан удържа опитите на съперника за обрат и спечели мача.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен за победителите с 25 точки и 8 борби. Велизар Георгиев реализира 15 точки, с 13 е Николай Нецов.

За БУБА 19 точки има Георги Йорданов, с 16 е Станислав Хинков.