ЦСКА отново на полуфинал след 15 години

(сн. БФБ)
21-03-2023 20:04 | BGbasket.com

ЦСКА ще играе полуфинал за Купата на България след като отстрани Спартак Плевен с 83:63.

За последно ЦСКА бе в четворката през 2008-а година, когато загуби от тогавашния Лукойл Академик. Така в първия си сезон след завръщането в мъжкия баскетбол "армейците" отново са сред най-добрите 4.

Балкан и Ямбол ще определят съперника на ЦСКА на полуфинал, като този мач ще е в сряда от 20.15 часа в Арена София.

Добрата новина за символичния домакин на турнира бе и завръщането в игра на Венцислав Петков и Андрей Иванов. Спартак също разчиташе на Станимир Маринов за турнира.

Отборите влязоха много подготвени в мача, като ограничиха грешките до минимум и поддържаха доста добра дисциплина на терена.

ЦСКА понесе удар с два бързи фаула на Мартин Сотиров още в първите 3 минути от мача. Водещите фигури и за двата тима се оказаха атакуващите Таменанг Чо и Семаджи Хейнс-Джоунс. Спартак се държеше напълно равностойно, като едва в последната минута от началния период ЦСКА поведе с 24:17.

"Червените" имаха по-добър контрол върху мача и във втората четвърт, когато успяха да се откъснат с двуцифрена разлика от 12 точки напред.

Хейнс-Джоунс обаче собственоръчно върна своите в мача като отбеляза последните 6 точки за първото полувреме и така паузата дойде при 37:31.
Американският гард на Спартак бе отбелязал повече от половината актив за плевенчани - 18 за 15 минути на паркета.

ЦСКА изглеждаше по-добре и в третия период, като със серия от 12-0 реши доста от интригата в двубоя. Авансът на "червените" стигна 17, преди Спартак да се окопити малко.

Макар нападението на ЦСКА да не вървеше така убийствено, както в последните няколко мача, този път защитата добавяше към стойността на играта.

Преди финалната част разликата скочи и до 19 точки, след 29:16 в третата. Заключителните 10 минути бяха вече протоколни, но и двата тима оставиха почти до последно най-силните си петици.

За успеха на ЦСКА най-резултатен бе Таменанг Чо, който записа на сметката си дабъл-дабъл от 23 точки и 12 борби. С 16 се включи Алекс Симеонов, с 12 и 6 асистенции е Брандън Йънг.

Самаджи Хейнс-Джоунс завърши с 23 точки и 5 асистенции за Спартак Плевен, Седариан Рейнс добави 14.

Венцислав Петков: Чувствам се все по-добре, важното е отборът да продължи да побеждава

Росен Барчовски: Напрежението беше върху нас, очаквах по-тежка битка

Любо Минчев: Далеч сме от състоянието, в което ни се иска да бъдем