Страхотни! България U16 се завръща в баскетболния елит

12-08-2023 20:01 | BGbasket.com

Националният ни отбор за момчета U16 се завръща в баскетболния елит в тази възраст! „Лъвчетата“ се класираха за финала на Европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Питещ след успех срещу домакина Румъния с 67:56, с което си осигуриха и промоция в горната група догодина. Победата бе шеста поредна за отбора ни, който продължава да няма загуба на шампионата.

След изваждането на Русия като част от санкциите заради войната в Украйна, само първите два отбора се класират за елита, докато третият евентуално също може да влезе, ако се стигне до удължаване на наказанието на руснаците.

В спор за титлата България ще се изправи срещу победителя от мача между Грузия и Хърватия. Успехът на тима ни е най-големият при подрастващите след златото на жените U20 през 2019 г. в Прищина. За последно пък наш отбор при 16-годишните момчета е бил в елита през 2011 г.

Домакините поведоха с 9:2 на старта на мача, но много бързо България скъси дистанцията. Играта продължи сравнително равностойно, но след първата част предимството отново бе за съперника – 17:14. Макар и мачът да вървеше с ниска резултатност през втория период, по-малко от четири минути преди края на полувремето тимът ни стигна до пълен обрат, а на почивката бе напред с 33:28.

Баскетболистите на Стойо Чолаков стартираха много силно след паузата и дръпнаха и с 12 точки, но след силен финален завършек на частта, Румъния върна интригата преди последната четвърт, която започна при 48:44 за тима ни. Близо шест минути след началото й обаче домакините така и не успяваха да се разпишат от игра. „Лъвчетата“ се възползваха и отново направиха преднината си двуцифрена, като не изпуснаха водачеството си до края.

Ивайло Скрински бе най-резултатен за успеха с 15 точки, Даниел Хинков добави 14, с 11 е Михаил Калинов, а 10 има Калоян Балканджиев.