13 тройки не стигнаха на Академик да излъже Черноморец

03-02-2024 20:51 | BGbasket.com

Черноморец записа 17-ата си победа в Sesame Национална баскетболна лига. Тимът на Васил Евтимов надигра Академик Пловдив след оспорван двубой с 93:85, изигран в зала "Бойчо Брънзов".

След тази среща победителите са с баланс 17-3, докато съперникът им остава далеч зад тях с 6-14. За Черноморец предстои домакинство на Шумен на 10 февруари, докато Академик ще е домакин на Черно море Тича в Пловдив същия ден.

Домакините започнаха по-силно срещата, като още в първите си атаките бяха точни за 4:0. Бързо се стигна до равенство, а последва и ново лидерство в резултата след две точни попадения на Джъстин МакКол. Баскетболистите на Васил Евтимов успяха да настигнат съперника си, но в края на периода след поредно равенство Ренел Къмингс изведе Академик с 3 точки след тройка в последните секунди - 26:23.

Съставът на Йордан Янков се изстреля напред с 6 аванс след първите два изстрела на Филип Хенри и Мартин Маринов в началото на втората десетка. Постепенно гостите направиха преднината си и 9 точки при 38:29 след нова доза точни попадения на Хенри, Маринов и Кръстомир Михов. "Акулите" не допуснаха разликата да нарастне и след серия от 13:3 си върнаха лидерската позиция. До почивката Алек Уандие успя да издейства на отбора си 3 точки преднина - 46:43, като за 1:13 минути двата състава не успяха да отбележат повече кошове.

След подновяването на играта последва нова серия от 10:2 за домакините, за да излезнат напред с двуцифрен аванс от 11 точки. Академик Пловдив обаче не даде шанс на противника си да си увеличи преднината, а Джъстин МакКол. Кръстомир Михов и Ренел Къмингс се погрижиха да свалят изоставането на тима си до 56:60. До края на периода "акулите" върнаха преднината си до 8 точки след точни попадения от наказателната линия на Ладериен Грифин - 73:65.

Последните десет минути от срещата се оказаха равностойни, като три минути преди края двата състава си бяха отбелязали съответно по 15 срещу 13 точки в полза на Черноморец. Джъстин МакКол и Томислав Минков успяха да свалят изоставането на тима до 85:90, но Травис МакКонико бе точен от наказателната линия, за да върне преднината на 6. Последваха две фатални грешки за гостите, които се оказаха и достатъчни за състава на Васил Евтимов да затвори мача с успех, а Шон Смит отбеляза победния кош, за да оформи крайния резултат.

Шон Смит най-резултатен за успеха на Черноморец с 19 точки и 6 борби. Травис МакКонико (5 асистенции), Христо Захариев (5 борби и 9 асистенции) и Андрей Иванов (6 борби) финишираха с по 15, с 12 остана Ладериън Грифин

За Академик Джъстин МакКол отвърна с 19 точки и 6 борби. Филип Хенри отбеляза 16, Ренел Къмингс записа на сметката си 15, 5 борби и 5 асистенции.