Академик изстрада победата срещу Миньор 2015 в нервен мач

24-03-2024 21:00 | BGbasket.com

Академик Пловдив се върна на правия път във Втората шестица на Sesame НБЛ и съхрани надежди за място в плейофите. Баскетболистите на Йордан Янков излъгаха Миньор 2015 с 88:84 в мач от 26-ия кръг. Срещата в зала „Борис Гюлдеров“ предложи няколко обрата, но в заключителната четвърт пловдивският тим наложи волята си и изтръгна победата.

Двубоят не мина и без напрежение, тъй като бяха отсъдени четири неспортсменски нарушения, като две от тях бяха на Ренел Къмингс, който бе изгонен. Освен това Никола Ивкович и Данило Арнитович не доиграха мача за домакините заради 5 лични нарушения, а същата съдба споделя и Филип Хенри от състава на гостите. Извън редиците на „жълто-черните“ бяха Камен Каменов и Стоян Кайнаров.

Пловдивчани се придвижиха на десетото място във временното класиране с 9 успеха и 17 поражения, докато играчите на Георги Младенов се намират на 11-та позиция с 8 победи и 18 загуби. На 30 март (събота) Академик ще гостува на Берое, а ден преди това Миньор 2015 ще приеме Левски.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Присъствието под коша на Данило Арнитович и Георги Кендеров, както и по-солидното представяне под коша, позволиха на домакините да ударят първи и да се сдобият с двуцифрен актив. Соловите изпълнения на Джъстин МакКол и Ренел Къмингс доведоха до пълен обрат, а Мартин и Николай Маринови последваха примера им, за да изведат гостите с 5 точки след 10 минути игра.

„Чуковете“ не останаха длъжни и поставиха ударно начало на втората част чрез серия от 13-3, дело на Никола Ивкович, Николай Иванов и Кендеров, за да си върнат водачеството. Филип Хенри, Къмигнс и МакКол влязоха в ролята на обичайните заподозрени за пловдивския отбор, който отговори на предизвикателството. Постепенно Константин Паисиев и Ромело Бърел изпъкнаха, като именно усилията на двамата направиха така, че „жълто-черните“ да се приберат на голямата почивка при 43-42.

Гостите нанесоха своя удар при подновяването на играта, когато намериха пътя към двуцифрената разлика, изкована от Къмингс, МакКол и Хенри. Тимът от Перник надигна глава и на бърза ръка се върна играта с помощта на Лъчезар Тошков, Кендеров и Паисиев. До края на предпоследния период надлъгването продължи, а Академик стори всичко възможно да се пребори за аванс от 3 точки.

Честите нарушения накъсаха допълнително играта в началото на финалната десетка. Това обаче не спря Томислав Минков и Къмингс да оставят спокойствието в ръцете на пловдивския отбор. Кендеров, Бърел и Арнитович оставиха живи надеждите на домакините, стопявайки изоставането им само до точка в последните 3 минути. Минков напомни за себе си с кош и точен наказателен удар, но точната ръка на Ивкович отново направи разликата само точка. Нападение по-късно МакКол не сбърка от наказателната линия, а в последните 30 секунди Мартин Маринов прекърши съпротивата на гостите окончателно с далечен снаряд.

Ренел Къмингс поведе Академик към успеха с 23 точки. Джъстин МакКол регистрира 20 и 10 борби, Филип Хенри реализира 13, Томислав Минков приключи с 11 и 6 овладени под двата ринга топки.

Данило Арнитович (11 борби) и Георги Кендеров (12 овладени под двата ринга топки) отговориха с по 16 точки за Миньор. Никола Ивкович отбеляза 14, Лъчезар Тошков записа 13, 6 овладени под двата ринга топки и 7 асистенции. Ромело Бърел и Константин Паисиев нанизаха по 10 точки, като вторият остави на сметката си и 5 завършващи подавания.

Тагове: Миньор 2015, Академик Пловдив, НБЛ - мъже