4 от 4 през сезона за Шумен срещу Левски и важна крачка към плейофите

13-04-2024 20:45 | BGbasket.com

Шумен постигна 13-а победа през сезона в Sesame НБЛ и вече може да играе много по-спокойно до края, в битката за плейофни позиции.

Шуменци взеха четвърта победа от четири мача срещу Левски този сезон, като не дадоха никакъв шанс на столичани за крайното 89:67.

Левски ще трябва до последно да се бори за двете плейофни места във Втора шестица, където борбата в заключителните два кръга ще е ожесточена.

Домакините отново бяха без Уилфред Ликей, а Левски - без Момчил Кадиев.

Шумен започна страхотно двубоя, позволявайки само една точка на съперника в първите четири минути. Домакините почти нямаха пропуск под коша и с отлична успеваемост за 2 точки взеха рано и двуцифрен аванс.

Левски опитваше да атакува предимно от тройката, но нямаше особено добър процент в началото на мача и изостана с 15:26 след първата четвърт.

Шумен започна отлично и втория период, като направи разликата и 15 точки.

Освен всичко друго, Левски не изглеждаше на фокус и правеше нетипично много грешки. "Сините" имаха девет грешки до почивката, при условие че тимът е този, който прави най-малко средно грешки на мач в НБЛ изобщо.

След страхотно първо полувреме за Шумен, домакините се оттеглиха с аванс от 49:32 на почивката, след 18 точки от Карим Мане, който не излезе изобщо първите 20 минути.

Доминацията под коша за шуменци продължи и след подновяването на играта, като разликата стигна и до 20 точки още в началото на третия период.

Оттам домакините показаха страхотен мерник и от разстояние, като Дейвид Ролинс наниза три тройки, Мане добави още една, а дистанцията се увеличаваше непрекъснато.

Левски страдаше не толкова в защита, колкото в нападение, където остана без кош от игра шест минути и така изостана с почти 30 точки след 30 минути.

Разликата скочи и над 30, преди Шумен малко да намали оборотите, а гостите да се поокопитят.

Твърде късно обаче бе за Левски да търси каквото и да било от мача, а за да съхрани ветераните Димитър Ангелов пусна предимно млади играчи на терена за последната част. В заключителните две минути това стори и Янко Янков.

Карим Мане записа дабъл-дабъл с 25 точки и 11 борби, Дейвид Ролинс отбеляза 19 и Баръш Мустафа - 10. 17-годишният Владислав Станев също се включи добре с 11 точки и 6 борби.

За Левски 15 вкара Лъчезар Димитров, 12 - Златин Георгиев.