Четири поред: Берое пак е шампион след епичен финал

(сн. БФБ)
24-04-2024 20:20 | BGbasket.com

Берое Стара Загора завоюва титлата в женската А група за четвърти пореден и общо шести път в своята история. Настоящите шампионки оцеляха срещу Монтана 2003 с 67:66 в петата решителна среща, изиграна в зала „Общинска“.

Двата тима сътвориха драма, спираща дъха, но във финалните акорди баскетболистките на Албена Хубенова изстрадаха ценния триумф и спечелиха серията за златото с 3:2 победи срещу състава, воден от Преслав Пешев. Освен това „зелените“ бяха 23/31 от линията за изпълнение на наказателни удари срещу само 6/8 за монтанския отбор. Двубоят за "сините" не доигра Микаела Дамянова, която изчерпа лимита си от лични нарушения.

За старозагорския тим това е второ отличие през сезона, след като в средата на февруари спечели и среброто в турнира за Купата на България. По този начин Берое отказа Монтана от битката за титлата в елита за четвърта последователна година. От своя страна монтанският отбор добави седмо сребро от шампионата във витрината си.

Двата отбора опипваха почвата в откриващите минути, преминали при размяната на точни стрелби и бързо темпо. Триото Янина Тодорова, Тери Батъл - Тая Робинсън бе замесено във всичко най-интересно за гостите, докато от другата страна Радостина Христова, Деана Стояновска и Николина Зубац отвърнаха на удара. Нито един от двата тима не успя да вземе надмощие и светлинното табло светеше при 18:18 в края на дебютния период.

Традицията бе спазена и в началото на следващата десетка, като напрежението също оказа влияние за слабата  резултатност. Стояновска често се нагърбваше с отговорността в атака за „зелените“, а за „сините“ това сториха Микаела Дамянова и Батъл. Честите нарушения също допринесоха за накъсването на играта, но Христова имаше последната дума и се погрижи старозагорският тим да се прибере в съблекалнята при 33:32.

Двата тима увеличиха оборотите в нападение на старта на третата част, а обичайните заподозрени от първото полувреме напомниха за себе си. Константното представяне на Тодорова и Робинсън, както и по-солидната игра в защита, връчиха лидерството в ръцете на монтанския отбор, който след 30 минути игрово време си извоюва 3-точков актив.

Драмата бе пълна и в откриващите моменти на заключителната четвърт, в  която Николет Гилдей влезе в ролята на основен реализатор и предизвика пълен обрат за домакините. Робинсън и Батъл бяха на друго мнение, като усилията на двете направиха така, че гостите да се докопат до преднина от 6 точки с 4 минути, оставащи на часовника. Стояновска и Гилдей оставиха живи надеждите на „зелените“, но последва важен кош на Робинсън за плюс 4. Впоследствие Гергана Маданкова и Зубац съкратиха пасива на старозагорския тим само до точка в последните 49 секунди. Безплодните атаки излязоха на преден план, но във финалните 5 секунди Цветомира Наумова бе фаулирана и не сгреши при двата си опита от наказателната линия, с което старозагорки обърнаха. Атака по-късно Маданкова открадна топката от Валентина Горанова и хвърли домакинската публика в екстаз.

Деана Стояновска даде криле на Берое със своите 19 точки и 5 борби. Николина Зубац се отчете с 13 и 10 овладени под двата ринга топки, Николет Гилдей регистрира регистрира 12 и 8 овладени под двата коша топки.

Тери Батъл блесна за Монтана с 22 точки и 12 борби. Тая Робинсън остави на сметката си 20 и 7 овладени под двата ринга топки, Янина Тодорова завърши с 12 и 7 асистенции.