За историята! Рилски спортист детронира Балкан за първа титла при мъжете

(сн. balkan-basket.com)
30-05-2024 21:02 | BGbasket.com

Рилски спортист е новият шампион в Sesame Национална баскетболна лига! След двата загубени финала отборът от Самоков спечели първа титла при мъжете в историята си, детронирайки в пред пълната „Арена Ботевград“ миналогодишния носител на трофея Балкан след победа с 81:69 в мач №4 и общ резултат 3-1 в серията. Подобно и на предишните три срещи, и тази бе много оспорвана, като до последните минути победителят не бе ясен.

Финалът пък е първи загубен за ботевградския тим в шампионата от 2018 насам, след като оттгава насам отборът три пъти печели златото. В игра за домакините се завърна капитанът Димитър Димитров, който игра с маска след операцията, която му бе направена в началото на седмицата.

Преди началото на срещата президентът на Балкан и вицепрезидент на БФБ Сашо Везенков връчи почетен плакет на Георги Бързаков по случай 80-ата му годишнина, навършена през април.

Водени от Скот, гостите на два пъти повеждаха с 5 в началните минути, докато още в средата на частта Минчев вече имаше две нарушения. Те обаче правеха много грешки, а въпреки лошия си старт в нападение, Балкан направи серия от 10:2 в края и стигна до пълен обрат, преди тройка със сирената на Карамфилов изравни за 18:18.

Вторият период стартира с брак в нападение и от двете страни, като дълго време двата отбора вкараха само наказателни удари. Рилски спортист все пак отбеляза 9 безответни точки и дръпна с 27:20. Балкан бързо изравни, макар три минути преди края на частта да нямаше кош от игра в нея, но на почивката предимството отново бе за съперника – 30:27 след общо 15 точки на Скот.

По-силна игра под коша в полза на баскетболистите на Любомир Киров след паузата ги изведе напред с 8, което бе и най-голямата разлика до момента. Балкан обаче реализира четири тройки само за тази част и след три поредни успешни атаки на Димитров, преди решителния период намали за 48:50.

Поредица размени на водачеството беляза началото на решителната четвърт, но постепенно Рилски спортист взе предимство и три минути преди края дръпна с 69:60 след 15 точки на Янев до момента само в тази четвърт. Баскетболистите на Васил Христов обаче не се отказаха след тройка на Хана минута и половина по-късно разликата падна само на 5 – 66:71. Играта се накъса от изпълнения на наказателни удари, като гостите запазиха хладнокръвие в самия край и спечелиха мача, а с това и титлата.

Александър Янев бе големият герой за победителите след невероятна последна четвърт и общо 26 точки и 8 борби. Майкълин Скот реализира 15 точки с 8 асистенции.

За Балкан над всички бе Димитър Димитров с 22 точки. Сюприйм Хана вкара 13 със 7 асистенции.