Испания на девети пореден полуфинал на Евробаскет

(сн. eurobasket2015.org)
15-09-2015 21:29

Испания е първият полуфиналист на Евробаскет 2015. Днес отборът победи Гърция със 73-71 в изключително оспорвана битка за начало на четвъртфиналната фаза. Мачът премина през доста обрати, но в последните минути испанците се възползваха по-добре от възможностите си и взеха победата. Интересен факт е, че те попадат в четворката в девето поредно Европейско първенство. За последно те бяха извън полуфиналите през 1997 година. От тогава насам те имат седем комплекта медали и едно четвърто място. Испания ще срещне на полуфинал победителя от мача Франция Латвия, който ще се играе от 22.00 часа тази вечер. Ако домакините на финалната фаза – французите се класират напред, ще има и повторение на полуфинала от миналото Европейско, в който Петлите надделяха, а след това спечелиха и титлата.

Испания започна мача със силна серия от 8-2 и през първите минути имаше контрол над играта. Гърците обаче бързо се съвзеха и успяха да се задържат близо зад съперника, а 7 минути след началото на мача успяха да изравнят при 12-12. За оставащото време от първия период отборите си размениха само по един кош за равенство – 14-14. Втората част се разви доста добре за Испания – след равностойна игра в началото й, испанците дръпнаха с цели 8 точки напред с красиви изпълнения в атака, а до почивката успяха да запазят аванс за 39-32.

Това обаче нямаше как да окаже Гърция – още с подновяването на играта те започнаха да топят дефицита си и след 12-3 в тяхна полза, взеха водачеството. Игра кош за кош до края на третия период остави две точки аванс на гърците и всичко щеше да се реши в заключителните 10 минути. Малко след началото на решителния период испанците си върнаха водачеството и с важни нападения успяха да поведат с 5 точки. След неприятни грешки гърците не успяха да се приближат до съперника до 15 секунди преди края, когато Ник Калатес наниза тройка за 68-70. Серхио Родригес наниза два наказателни удара, но Костас Слукас наниза нова тройка за Гърция и 71-72, а времето до края беше 4 секунди. 2.7 секунди преди сирената Пау Гасол застана на наказателната линия и вкара два наказателни удара, а стрелба от центъра на Гърция не влезе и испанците триумфираха.

Гърция спечели борбата под коша – 38-33 и записа повече асистенции – 21-17. Испанците обаче бяха по-добри от тройката – 39% срещу 32% успеваемост. Голяма разлика имаше и в нарушенията – испанците предизвикаха 24, а извършиха само 17. Това доведе и до разлика в наказателните удари – 20/24 (83%) срещу едва 4/9 (44%) в полза на Испания.

Пау Гасол продължи страхотното си представяне на Европейското и записа 27 точки и 9 борби за победителите. 18 наниза Никола Миротич, а 10 – Серхио Родригес.

За Гърция Най-резултатен с 14 точки бе Ник Калатес, който вкара 14 точки, а добави и 7 асистенции. Йоргос Приндезис регистрира 13 точки, а Янис Андетокумбо – 12 точки и 17 борби.