Сърбия се класира на полуфинал, въпреки усилията на Ян Весели и Саторански (видео)

(fiba.com)
16-09-2015 21:32

Сърбия спечели седма поредна победа на Евробаскет 2015 и заслужено се класира на полуфинал след 6 години прекъсване. На четвъртфинал световните вицешампните се наложиха над Чехия, която за пъри път достигна до тази фаза с 89-75. През първото полувреме Чехия поддържаше добро ниво и измъчи съперника си като водеше дълго време в резултата, но през второто Сърбия отново показа класата си и не позволи да загуби този мач. На полуфинал тимът на Саша Джоржевич ще срещне победителя от последния четвъртфинал между Италия и Литва. За Чехия пък остава надеждата да заеме от 5-7 място, за да спечели право за участие на квалификационен турнир за Олимпиадата в Рио.

Мачът започна по-добре за Чехия, които играеха много добре в нападение, а сърбите не можеха да намерят правилната защита към тях. Така чехите поведоха с 14-6 след шест поредни точки на Блейк Шилб. Сърбия постепенно започна да намалява изоставането си и обърна за първи път в началото на втория период. Чехите обаче не се предадоха и изравниха в края на втората част. Въпрекит ова на почивката Сърбия излезе с три точки аванс.

През третия период сърбите за първи път направиха двуцифрен аванс при 63-53, но силна игра на Саторански и Ян Весели в последната минута на третата част намали пасива им до 6 точки. В последната част „плавите“ задържаха водачеството си на терена. Съперникът им не се отказваше до последно, но Неманя Белица спираше всички опити и след доста изпуснати стрелби на чехите, тимът на Саша Джорджевич заслужено спечели дубооя.

Зоран Ерцег бе над всички с 20 точки, а 16 и 5 борби добави Мирослав Радулица. Милош Теодосич отново записа дабъл-дабъл с 14 борби и 12 точки, а Неманя Белица също с 14 точки и 10 борби. Стефан Маркович имаше 11 точки.

За Чехия Ян Весели изигра страхотен мач с дабъл-дабъл то 23 точки и 10 борби, както и Томаш Саторански, който добави 20. Блейк Шилб се включи по-силно през първото полувреме като реализира общо 11 точки.