Литва спечели епична битка с продължение срещу Италия и ще играе за медалите (видео)

(сн. eurobasket2015.org)
16-09-2015 23:52

Литва се класира за полуфинал на Евробаскет 2015, след като в последния четвъртфинален мач победи Италия с 95-85. Сблъсъкът между отборите се превърна в истинска битка и завърши след продължение, в което литовците успяха да вземат максимума от възможностите, които им се откриха, и заслужиха мястото си в четворката. На полуфинал Йонас Валанчунас и компания ще срещнат Сърбия в петък. Другата полуфинална двойка е Испания Франция.

Литва започна мача по-динамично и имаше малка преднина през първите минути, но италианците успяха да се задържат само на 2-3 точки зад съперника. Две минути преди края на първата част литовците бяха със 7 точки напред, но серия от 7-1 за Италия остави разликата само точка след 10 минути. Още с първите точки за втория период резултатът бе изравнен, след което дойде ред на Италия да води в резултата. Това се запази до 2 минути преди почивката, когато Литва отново излезе напред и запази разликата от края на първата част при 37-36.

Силно начало на второто полувреме за Литва направи разликата 8 точки в полза на тима, но изригване на италианците за 7 поредни точки отново ги върна в мача. Последните четири минути на третата част се превърнаха в истинска престрелка между отборите и въпреки че на моменти Италия бе начело, и след тази десетка разликата беше точка в полза на литовците – 60-59. Въпреки постоянните опити за обрат на Италия, Литва успяваше да запази крехка преднина в първата половина от заключителната четвърт. 3 минути преди финалната сирена всичко започна отначало, след като италианците изравниха при 74-74. След минута без точки Йонас Мачулис наниза ключова тройка за 77-74. 32 секунди преди края Данило Галинари отново изравни резултата за 79-79 и след като отборите изпуснаха последните си атаки, мачът влезе в продължение.

Валанчунас и Галинари вкараха по кош за ново равенство в началото на продължението, след което Литва поведе с 2 точки, а тройка на Мантас Калниетис изведе отбора си с 5 точки напред. Бърза реакция на италианците намали разликата на 3 точки при минута и половина до края. Две фатални грешки за Италия позволи на Литва да се откъсне със 7 точки напред, а с това и да си осигури победата в мача.

Литва спечели борбата под коша с 36-32 и имаше сериозно предимство при асистенциите – 28-16, въпреки че извърши повече грешки – 12-7 и отне само една топка срещу 7 на съперника. Литовците обаче показаха страхотна успеваемост от тройката – цели 61% (11/18) срещу само 8/28 (29%) на италианците.

Йонас Валанчунас изигра страхотен мач за победителите, като завърши с 26 точки и 15 борби. Йонас Мачулис също направи дабъл дабъл – 19 точки и 10 борби, а Мантас Калниетис направи такъв от точки и асистенции – съответно 14 и 11. За Италия Андреа Барняни наниза 21 точки, а с 18 се включи Марко Белинели.