Извънземен Пау Гасол отстрани Франция в драматичен реванш и класира Испания на финал (видео)

(сн.fiba.com)
18-09-2015 00:18

Испания удържа настоящия шампион Франция в най-важния мач, а Европа със сигурност ще има нов първенец. Пау Гасол смрачи близо 27,000 зрители в Лил като наниза 40 точки, а Испания победи домакините с 80-75 след драматично продължение. С успеха тимът на Серджо Скариоло стана първия финалист на Евробаскет 2015, с което си осигури и директно участие на Олимпиадата в Рио през 2016 година.  Така ибериийците си върнаха на "петлите" за загубата от миналата година на Световното и полуфинала на Евробаскет 2013. 31 минути в редовното време на "Ел класико" за европейския баскетбол Франция водеше в резултата, но Испания показа страхотен характер в последните минути и доведе мача до продължение. В него центърът на Чикаго Булс даде всичко от себе си и класира Испания на финал за първи път от 2011 година насам, когато испанците спечелиха последния си трофей.

Сега те ще търсят третото си златно отличие от турнира на Стария континент, а съперникът им ще бъде победителя от двубоя Сърбия-Литва. "Петлите" ще се борят за бронза срещу загубилия от този двубой и ще участват в квалификационния турнир за Олимпиадата в Рио.

Франция започна много силно срещата като поведе в началото със 7 точки при 13-6. Постепенно обаче, Испания започна да намалява и намали пасива си до три точки след края на първата част при 20-17. Малко след началото на втория период тимът на Серджо Скариоло изравни, а играта продължи да бъде оспорвана през целия период. Едва минута преди края й, след тройка на Руди Фернандес, Испания за първи път поведе при 32-31. Руди Гобер обаче отново върна аванса на Франция на почивката с 1 точка.

Третата част също продължи оспорвана, но в края домакините за първи път дръпнаха с двуцифрена преднина от 11 точки при 51-40. В последната част домакините запазиха голям аванс, но Испания показа впечатляваща игра в защита в последните минути и след серия от 8-0 намали до 60-61. Гасол вкара от кука, за да обърне аванса на Испания отново при 64-62. 46 секунди преди края бе отсъден фаул в атака на Нандо дьо Коло. След това Серхио Родригес отбеляза и Испания поведе с 66-63. При остсващи 14 секунди до края след таймаут на Франция, Батум наниза тройка и доведе до равенство в резултата. В последната атака Руди Гобер блокира Гасол и остана секунда и три стотни нападение за Франция. В него домакините не успяха да отбележат и двубоят отиде в продължение.

В него играта вървеше кош за кош като силно за Франция с няколко чадъра и забивка се включи отново Гобер. Минута преди края обаче, той излезе за 5 фаула. В нея Испания отново се върна в мача и обърна след мощно включване на Гасол. Паркър направи грешка, а след него имаше пропуск на Родригес и трети пореден кош на Гасол, с което Испания излезе с 3 аванс при 78-75. 15 секунди преди края Батум бе фаулиран и пропусна и трите фаула. Това бе седми пропуск за тях от 8 фаула в допълнителното време и така успехът остана в ръцете на Испания.

Тимът на Серджо Скариоло показа удивителен процент на стрелба от наказателната линия - 92.3% (24/26), докато съперникът им едва 58.8 % (10/17), оказващи се фатални за крайния развой на мача.

Пау Гасол направи невероятен мач и записа дабъл-дабъл от 40 точки, 11 борби. Серхио Родригес също се включи много силно и реализа 15 точки.

За Франция над всички бяха Нандо дьо Коло и Никола Батум с по 14 точки, а Жофре Ловерн добави 11. По 10 отбелязаха Микаел Жьолабал и Тони Паркър, който остана длъжник на тима си.