Вдъхновена Литва отказа Сърбия и стигна до финала на Евробаскет (видео)

(сн. fiba.com)
19-09-2015 00:09

Литва е вторият финалист на Евробаскет 2015 след епична победа над Сърбия. Балтийците водеха през почти цялото време и заслужено стигнаха до успех с 67-64. С това те освен до финал с Испания, се класираха и за Олимпиадата в Рио догодина. Сърбите пък допуснаха първо поражение на първенството, но то дойде в много неподходящ момент. Като цяло обаче литовците надиграха съперника си, представиха се много силно в защита и абсолютно заслужиха мястото си на финал. Той пък е втори пореден за тима след загубения преди две години от Франция.

Със серия от 10-0 още в първата част литовците минаха от пасив 3 точки до аванс от 7. След това те водеха в резултата и поддържаха преднина, която стана и 10 във втората четвърт. В последните две минути и половина на полувремето обаче сърбите завършиха с 9-0 и така разликата падна само до точка след 20 минути игра.

Третата четвърт протече доста интересно, като включваше три серии от поредни точки. Първо Литва тръгна с 5-0 и поведе с 6, но пък сърбите отговориха с 9-0 и излязоха напред с 3 точки. Последните минута и половина на частта обаче приключиха с 8-0 за балтийциите, които се оттеглиха с аванс от 5 точки преди решителната четвърт. Малко след началото й разликата стигна до 9, но сърбите отново съумяха да се върнат в мача. Те свалиха пасива си само до точка, но във важен момент Мантас Калниетис отговори с тройка. При 1.19 до края сърбите намалиха до 2, като преди това имаше пропуски и от двата тима. След това пък първо Сейбутис за балтийците, а след това и Белица не можаха да вкарат, а при оставащи 23.6 секунди бе фаулиран Сейбутис. Неговата ръка не трепна и той успя и в двата си опита, но след него Милош Теодосич вкара невероятна тройка. След това последва ново нарушение срещу Сейбутис, а той вкара само първия опит. Това даде шанс на сърбите, но Богдан Богданович не успя в пробива си към коша и не можа да вкара. Борбата бе овладяна от Калниетис, който бе фаулиран и също успя само в първия опит. Теодосич хвана топката и подаде към съотборник, но пасът му беше пресечен и така двубоят приключи.

Литва успя да спечели, въпреки че имаше цели 9 грешки повече от съперника и в същото време вкара само две тройки срещу шест за сърбите.

Йонас Валанчунас бе най-резултатен за успеха с 15 точки. По 13 пък имаха Реналдас Сейбутис и Миндаугас Кузминскас, който имаше и 9 борби.

За сърбите с 16 точки бе Милош Теодосич, а по 10 отбелязаха Мирослав Радулица и Неманя Белица.