Белгия и Испания са първите четвъртфиналисти на Евробаскет

(сн. FIBA.com)
19-06-2017 21:05

Вече са ясни първите четвъртфиналисти на Европейското първенство по баскетбол за жени, което се провежда в Чехия. Това са Белгия и Испания.

Белгия зае първото място в група D след три драматични победи. В последния си мач от груповата фаза тимът се наложи над Латвия с 62-58. В другия двубой Русия нанесе трето поражение на отбора на Черна гора и го изхвърли от турнира след 78-54. Русия и Латвия се класираха съответно на второто и третото място и ще трябва да играят плейофи, за да намерят място на четвъртфиналите.

В група A Испания записа първа загуба на турнира, след като отстъпи на Чехия с 63-67. Второто място в групата зае отборът на Украйна, който по-рано днес победи Унгария с 84-72. Домакините от Чехия останаха на третото място и продължават в следващата фаза за сметка на тима на Унгария, който завърши последен.

Украйна записа успех в последния си мач от груповата фаза, след като победи Унгария с 84-72. Украинките напълно доминираха през първото полувреме, като на почивката водеха с комфортна преднина от 17 точки. Третата част беше сравнително равностойна, но преди последните десет минути Украйна водеше с 20 точки. В края унгарките успяха да свалят разликата, но не и да стигнат до пълен обрат. Най-резултатна за успеха на своя тим бе Таисия Бовикина-Удоденко с 22 точки, докато за Унгария Дорина Зеле отбеляза 13.

Далеч по-оспорван бе мачът Чехия – Испания, завършил при резултат 67-63. Първата част завърши наравно 17-17, а на почивката Испания поведе с 1 точка. Интригата се запази и през второто полувреме, като до последните минути играта вървеше кош за кош. Кия Вон изведе Чехия напред с 2 точки около минута преди сирената, а два успешни наказателни удара на Каролина Елхотова в последните секунди подпечатиха успеха на тима. Кия Вон вкара 18 точки за домакините, 17 има Каролина Елхотова. За Испания най-резултатна е Санчо Литъл със 17.

В първия мач от група D Белгия спечели срещу Латвия с 62-58 след поредица от обрати. Двата тима си размениха по една част, а на полувремето белгийките имаха минимална преднина от 2 точки. Латвия обаче изигра много силна трета част и преди решителните десет минути вече беше напред със 7. През последната четвърт драмата бе пълна, а малко повече от минута преди края резултатът бе равен. Белгия показа по-здрави нерви в заключителните секунди и спечели. Ан Ваутрес реализира 17 точки за победителките, докато с една по-малко е Ема Месеман. За Латвия Анете Щейнберга вкара 14, а с 13 е Кития Лакса.

В другата среща Русия победи Черна гора със 78-54. Русия имаше предимство през по-голямата част от мача, но изходът от двубоя се реши чак през последната четвърт. В нея рускините отбелязаха 21 точки срещу сам 5 за съперника и това им донесе победата. Епифани Принс бе най-резултатна за своя тим с 13 точки, докато за Черна гора 17 вкара Анджелика Робинсън.