Италия и Гърция допълниха четвъртфиналите на Евробаскет 2017

(сн. fiba.com)
20-06-2017 23:53

Италия и Гърция са последните два отбора, които си осигуриха участие в четвъртфиналната фаза на Европейското първенство за жени в Чехия. Те победиха съответно Унгария и Гърция и прекратиха участието им в първенството.

На четвъртфинал Италия ще срещне Белгия, а ГърцияТурция. Другите полуфинални двойки са ФранцияСловакия и ИспанияЛатвия, а мачовете ще се играят в четвъртък.

Италия се наложи над Унгария с 49-48 в много оспорван мач, преминал през обрати и големи амплитуди. Унгарките спечелиха първата част, но след категорична втора италианките поведоха с 8. Последва много силна трета част за Унгария, която обърна резултата и се откъсна с 6 точки напред. В началото на последната десетка разликата стана 8 точки, но Италия върна 8 безответни, за да изравни. Оспорвани и почти лишени от резултатност последни минути доведоха до минимална преднина за италианките и победа.

Чечилия Дзандалазини записа 17 точки и 9 борби за победителките, а по 12 отбелязаха Франческа Дото и Джорджа Сотана. За Унгария Тияна Кривачевич беше най-резултатна с 15 точки. За победителките игра и Александра Формика – дъщеря на българската баскетболистка Сашка Александрова, играла за Дунав Русе, Академик София и Славия.

В другия мач Гърция се наложи над Русия с 62-58. И тук развитието на мача беше с доста обрати и всичко се реши в края. След сравнително равностойна първа четвърт отборите си размениха по една много силна. Ключова се оказа третата, в която гъркините вкараха 22 точки срещу 4 на съперника и натрупаха комфортен аванс. Въпреки че Русия се бори до края и на моменти в последната част беше само на 3 точки, не успя да стигне до обрат.

Стиляни Калциду регистрира 24 точки и 9 борби за победителките, а 15 плюс 6 добави Евантия Малци. За Русия Мария Вадеева регистрира 18 точки и 21 борби, а 11 вкара Евгения Белякова.