Грузия разтресе Литва за първата изненада на Евробаскет (видео)

(сн. FIBA.com)
31-08-2017 20:37 | BGbasket.com

Грузия поднесе първата мини-изненада на Европейското първенство, като се наложи със 79-77 над Литва в мач от група В в Израел.

Дежурен делегат на ФИБА за двубоя бе българският комисар Елеонора Рангелова.

Буквално от самолета на терена излезе Домантас Мотиеюнас, за да помогне на литовския тим. Мотиеюнас бе в САЩ за раждането на първото си дете и ураганът Харви го задържа повече от предвиденото на американска земя. Той пристигна в Израел точно 4 часа преди началото на двубоя с Грузия.

Първата част премина много равностойно, но във втората Литва успя да вземе аванс от десетина точки, която дълго поддържаше. Торнике Шенгелия взе нещата в свои ръце в края на първото полувреме и изоставането на Грузия падна само до пет точки на почивката - 39-34.

Лошата новина за грузинците обаче бе проблем с гарда Гиорги Цинцадзе, който дори не се появи на пейката през второто полувреме.

Още на старта на третата част резултатът бе изравнен, а Заза Пачуля даде за първи път аванс на грузинците при 40-42.

Оттам чак до края на двубоя всичко вървеше кош за кош, без някой от двата отбора да се откъсне. Грузия взе за момент преднина от 5 точки, а след това Литва поведе с толкова, но минута и половина преди сирената резултатът пак бе равен.

След кош на Калниетис, Грузия вкара шест поредни точки, а литовците направиха страхотни глупости в нападение, и 10 секунди преди края изоставаха с 4.

Кузминскас пропусна два наказателни удара от три опита, но Йонас Мачулис хвана борбата и добави, за да остави шансове на Литва. Майкъл Диксън обаче вкара един от два фаула, за 77-79.

Мачулис се нагърби с последния шут в мача, за победата, но изстрелът му от тройката не намери целта за малко.

Шенгелия вкара 29 точки за Грузия, Кузминскас бе най-резултатен за Литва с 18 точки, а Мантас Калниетис добави 15.