Чудо в Хелзинки, Финландия повали Франция (видео)

(Снимка: FIBA.com)
31-08-2017 22:20 | BGbasket.com

Финландия направи страхотен мач и покоси бившия еврошампион Франция в първия си мач пред родна публика на Евробаскет 2017.

В препълнената зала в Хелзинки, финландците се наложиха след продължение с 86-84.

Двубоят започна добре за домакините, които спечелиха първата четвърт, но след това Франция пое контрола, обърна в своя полза, и изглеждаше, че е много близо до победата преди последната част. Французите обаче така и не успяха да се откъснат сериозно в резултата, което накрая им изигра лоша шега. В моментите, в които можеха да дръпнат, почивките за основните играчи на тима не позволиха това да се случи.

В редовното време двата тима завършиха 72-72, след геройска последна част на младата звезда на Финландия Лаури Марканен.

Избраният под №7 в Драфта на НБА Марканен не бе много ефективен в първите три части, но накрая показа потенциала си със страхотни отигравания.

Той бе подкрепен и от отличната игра на Сасу Салин, вкарал ключови стрелби.

В добавеното време финландците дори успяха да дръпнат с пет точки, а опитите на Еван Фурние да извади от дупката Франция стигнаха само до ново равенство.

26 секунди преди края Финландия получи последна атака, а Джамар Уилсън атакува в нейния завършек, и успя да реализира труден кош, оказал се победен. Нандо дьо Коло опита финален шут със сирената, който бе далеч от целта.

Франция направи ужасяващите 23 грешки в двубоя, срещу само 11 за Финландия.

Марканен завърши с 22 точки и 7 борби, а по 14 добавиха Сасу Салин и Тука Коти.