Испания спечели група С след епична битка с Хърватия

(сн. fiba.com)
05-09-2017 19:47 | BGbasket.com

Испания спечели група С на Евробаскет 2017. Отборът продължава да е един от двата непобедени отбори на първенството (другият е Словения от група А) и вече има четири победи, след като днес надви Хърватия със 79-73 в изключително интересен мач. Сблъсъкът беше и директен за първото място в групата. Хърватия също е сигурен участник в следващата фаза, като до момента е втори с актив 3-1.

Мачът започна със серия от 10-1 за Хърватия, но още през първата част Испания стопи разликата и обърна резултата. Испанците допуснаха само 12 точки на съперника през втората част и успяха да поведат с 6 на почивката. Хърватите обаче изиграха отлична трета четвърт и на свой ред поведоха.

След безброй обрати и изравнявания в началото на последния период Серхио Родригес наниза тройка при четири минути до края, за да изведе Испания напред. Отборът запази крехка преднина в следващите минути, за да се стигне до 22 секунди преди края, когато Боян Богданович наниза кош, за да направи разликата само точка при 71-72. Хърватите светкавично фаулираха Фернандо Сан Еметерио, който обаче не трепна при два наказателни удара. В края и Рики Рубио беше безпощаден от наказателната линия и Хърватия не успя да обърне.

Рики Рубио наниза 13 точки за победителите, по 12 добавиха Фернандо Сан Еметерио и Серхио Родригес, а с дабъл дабъл от 11 точки и 10 борби се включи Пау Гасол, който се завърна на терена, след като почива предишния мач.

За Хърватия Дарио Шарич записа 18 точки, 13 борби и 5 асистенции, 15 вкара Боян Богданович, а 11 – Марко Попович.