БУБА и Черно море влязоха в Топ 4 на финалите в Русе

(сн: BGbasket.com)
25-06-2021 21:08 | BGbasket.com

БУБА Баскетбол и Черно море Тича са двата отбора от група B на финалния турнир при момчетата U16 в Русе, които се класираха за полуфиналите. Те завършиха груповата фаза с баланс 4-1, като първи е столичният тим заради победата в директния двубой. По този начин те оставиха извън четворката финалиста за Купата и домакин на турнира Дунав, който ще играе за разпределение на 5-8 място на шампионата.

На полуфиналите БУБА ще има за съперник Доростол, докато Черно море Тича ще играе с Балкан.

В първия си мач за деня в зала "Дунав" Черно море Тича надви Делфин с 87:70, като в началните минути натрупа двуцифрена преднина и не изпусна водачеството си до последно. Симеон Варчев бе най-резултатен за варненци с 14 точки, Драгомир Митев се отчете с 13 и 7 борби, Мартин Белчев има 11 точки и 7 борби, а Мерт Адем вкара 10 точки. За бургазлии Стелиан Карастоянов отбеляза 10 точки.

БУБА също постигна убедителна победа срещу Септември с 88:63 след по-силно второ полувреме.  Станислав Хинков бе най-резултатен за победителите с 20 точки, Симеон Стоянов има 13, с по 11 са Мартин Александров и Калоян Колев. Николай Деведжиев завърши с 20 точки и 14 борби за съперника.

Интригата в групата обаче се запази до края на ден. Черно Море Тича вече бе сигурен за следващата фаза, като оставаше да бъде определено дали ще е първи или втори в групата. В същото време отборът на БУБА се нуждаеше от задължителна победа срещу варненци, тъй като в противен случай щеше да се получи тройна въртележка, която да го остави четвърти за сметка на Левски. Баскетболистите на Ивайло Желев обаче си свършиха работата и след категорична победа с 99:59 срещу „моряците“ завършиха първи в класирането. Станислав Хинков вкара 25 точки за победителите, с 15 е Ивайло Скрински, Мартин Александров има 12 и 8 борби, по 10 добавиха Георги Йорданов (7 борби), Калоян Колев и Иван Димитров. Мерт Адем реализира 16 точки за съперника, с 11 е Драгомир Митев.

Победата на БУБА срещу Черно море Тича прати и Левски в битката за 5-8 място на шампионата. „Сините“ до последно имаха шансове да се класират на полуфиналите, след като спечелиха и двата си мача днес. Тази сутрин те направиха драматичен обрат срещу домакините от Дунав със 79:72, които вчера останаха един от основните си играчи Стоян Ганев заради контузия в ръката. Русенци поведоха с 15 точки през първото полувреме, но още на почивката съперникът им  стигна до обрат и на свой ред дръпна с двуцифрена разлика, като не изпусна преднината си до последно. Момчил Кадиев изигра много силен мач за столичния тим, като завърши с 27 точки и 7 борби. Максим Бочев записа дабъл-дабъл от 16 точки и 10 борби, Камен Атанасов е с 14 точки, а с 10 е Даниел Жеков. За домакините над всички бе Теодор Трифонов с 22 точки и 13 борби, Кристиян Николов добави 13 точки.

След това Левски се справи и със Септември с 87:74, след като отново допусна сериозно изоставане в началото. Баскетболистите на Кристиян Георгиев наваксаха 18 точки пасив преди почивката, но направиха обрат след паузата. Максим Гочев отново бе най-резултатен за „сините“ с 31 точки, Момчил Кадиев се отчете с 21 точки и 8 борби, Даниел Жеков е с 20 точки и 8 борби. Борислав Симеонов отбеляза 17 точки за опонентите, Николай Деведжиев има 15 точки и 12 борби, а Веселин Каменов вкара 14 точки.

Дунав все пак спечели последния си двубой от групата срещу Делфин с 68:55, възползвайки се от повечето грешки на съперника, но още преди него бе загубил шанс да се класира на полуфиналите, защото оставаше зад Левски при евентуална тройна въртележка. Теодор Трифонов отбеляза 19 точки за успеха, Драгомир Енчев има 17, с 14 и 7 борби е Виктор Благословинов, а 10 точки и 8 борби записа Асен Нейков. Иво Корестилов направи дабъл-дабъл за бургазлии от 20 точки и 10 борби, Цветан Кирилов добави 10 точки.