Балкан спечели група B при момчетата U16, Доростол също е на полуфинал

(сн: BGbasket.com)
25-06-2021 20:47 | BGbasket.com

Балкан и Доростол се класираха за полуфиналите на Държавното първенство за момчета U16, което се провежда в Русе.  Тимът от Ботевград спечели група B след пет поредни победи, докато този от Силистра завърши на второто място с баланс 4-1.

В спор за място на финала Балкан ще се изправи срещу втория от група А отбор на Черно море Тича, докато Доростол ще има за съперник БУБА Баскетбол.

Балкан се наложи без проблеми над Шумен със 76:37 в първия си мач за деня в „ОЗК Арена Русе“. Баскетболистите на Николай Пеев на практика си свършиха работата още през първото полувреме, след което водеха с 37 точки аванс. Александър Гавалюгов бе най-резултатен за победителите с 15 точки, Денис Петков вкара 12, с 11 е Стефан Михайлов, а 10 и 7 борби добави Велизар Георгиев. За съперника нито един състезател нямаше двуцифрен точков актив, а най-много точки – 8, отбеляза Баръш Мустафа.

Доростол също се справи с лекота с ЦСКА тази сутрин, побеждавайки го със 79:46, след като водеше през цялото време. Преслав Еленков реализира 15 точки за успеха, Мартин Пасков има 14, с 13 и 7 борби е Калин Райчев, а 10 точки добави Емилиян Христов. За „червените“ Радослав Райков завърши с 9 точки.

Така следобедният мач между Балкан и Доростол се оказа директна битка за първото място в групата, като ботевградчани спечелиха с 55:42. Двата тима многократно си разменяха водачеството до началото на второто полувреме. След това „зелените“ взеха леко предимство и не изпуснаха преднината си до последно, но двуцифрената разлика се получи едва в самия край. Стефан Михайлов завърши с дабъл-дабъл за победителите от 16 точки и 10 борби, Павлин Иванов вкара 13 точки, с 11 и 9 борби е Александър Гавалюгов. За Доростол с 14 точки и 7 борби се отчете Мартин Пасков.

Чавдар Троян и Академик Бултекс 99 ще играят за разпределение на 5-8 място на шампионата.

Баскетболистите на Лъчезар Диков завършиха трети с баланс 3-2, след като спечелиха и двата си мача днес. В първия те надвиха именно пловдивчани с 69:58. Ключова се оказа първата четвърт, след Чавдар поведе с двуцифрена преднина и не изпусна водачеството си до последно. Никодим Моев записа 21 точки и 9 борби за успеха, Славян Лишев наниза 17 точки. За пловдивчани Ради Глухчев вкара 19 точки, с 13 е Петър Ралчев.

Вечерта троянци се справиха и с Шумен с 63:47. Мачът бе доста равностоен през повечето време, но силната трета част, която Чавдар спечели с 18:4, му гарантира успеха. Георги Бойнов има 13 точки и 7 борби за победителите, по 10 точки отбелязаха Борислав Георгиев и Славян Лишев. За съперника отново Баръш Мустафа бе най-резултатен с 10 точки.

Академик Бултекс 99 остана четвърти в групата, след като по-рано днес победи ЦСКА със 71:47 след по-силна игра преди почивката. Ради Глухчев отбеляза 14 точки за победителите, 12 има Кристиян Желев, с 10 е Пламен Манчев. За армейците с 9 точки е Христо Иванов.