Победи за Балкан и БУБА на старта на плейофите от Европейската младежка лига

(сн. balkan-basket.com)
22-04-2022 14:04 | BGbasket.com

Юношите на Балкан и БУБА Баскетбол до 16 години започнаха с убедителни победи в плейофите от Европейската младежка баскетболна лига в Печ, Унгария.

В първия си мач от група А тимът на Балкан, воден от Николай Пеев, надигра румънския У-БТ Клуж Напока с 90:59, след като водеше през целия мач. По-късно днес, от 19.40 часа българско време, ботевградчани излизат домакините от Ратгебер Академия.

Румънският У-БТ Клуж Напока поведе само в началните минути, но Балкан бързо взе предимство и след първата част водеше с 5 точки – 20:15. Със силна игра на бърза атака ботевградчани направиха серия 21:5 във втората четвърт и се откъснаха сериозно. Съперникът допусна доста грешки, от които Балкан се възползваха и на почивката резултатът бе 53:25. Клуж спечели третата четвърт с 23:12 след серия 15:2 в края на периода. Балкан се върна още по-силен в последната част и спечели убедително.

Александър Гавалюгов бе най-резултатен с 35 точки и 8 борби. Галин Георгиев добави 12 точки и 9 борби, а Кристиян Василев направи дабъл-дабъл с 13 борби и 11 точки.

За Клуж единствен с двуцифрен актив от 22 точки и 8 борби бе Акос Сценткути.

В първи мач от група В, другият български представител на плейофите БУБА Баскетбол победи румънския Дан Дачиян със 103:80, а във втория си двубой за деня ще излезе срещу италианския Стела Адзура довечера от 21.30 часа.

Баскетболистите на БУБА взеха аванс от 25:21 след първата част, а до почивката увеличиха аванса си на 10 точки при 53:43. Съставът на треньора Ивайло Желев продължи да превъзхожда противника и през второто полувреме, а най-голямата разлика достигна 23 точки. В последната част БУБА вкара 10 точки повече от Дан Дачиян и заслужено стигна до първия си успех в Печ.

Най-резултатен за победителите беше Станислав Хинков с 28 точки, а 18 добави Стоян Ангелов. Александър Жилев се отчете с 12 точки, 9 борби и 5 асистенции, а Иван Димитров добави 12 точки и 8 борби.

За Дан Дачиян Михнеа Андрей Илие завърши с 26 точки и 14 борби.