Бронз за Академик при юношите U19

12-05-2022 14:39 | BGbasket.com

Академик Бултекс 99 спечели бронзовите медали в Държавното първенство по баскетбол за юноши U19, което завършва днес в Ямбол. В малкия финал тимът се наложи над лидера в западната Елитна група Балкан със 77:74.

Двубоят бе много оспорван, като до последно крайният изход от него не бе ясен. Победата бе втора за отбора от Пловдив срещу този съперник в турнира след тази в групата фаза.

В спор за титлата един срещу друг ще се изправят действащият носител на трофея в тази възраст БУБА Баскетбол и домакинът Тунджа Ямбол.

Двата тима си размениха по една част през първото полувреме. „Зелените“ дръпнаха с 27:19 след десет минути игра, като за кратко дори имаха и двуцифрен аванс. През втория период обаче съперникът им започна да топи разликата и на почивката изоставаше само с точка – 40:41. Много силно стартира Йоанис Кикрилис, вкарал 24 от точките на отбора си до момента – 24, докато в отсъствието на Илиян Пищиков Балкан разчиташе основно на Александър Гавалюгов със 17.

Цялата трета четвърт вървеше кош за кош, като преди последната част баскетболистите на Йордан Иванов водеха с 51:50. Съставът на Мирослав Ралчев дръпна с 6 малко след старта на заключителния период, но силна серия за Академик доведе до нов обрат. Драмата продължи до последно, но пловдивският тим удържа водачеството си и спечели.

Йоанис Кикрилис бе най-резултатен за успеха с 34 точки, а въпреки седемте си грешки, силен мач направи и Кръстомир Михов – 24 точки и 14 борби.

За Балкан Александър Гавалюгов реализира 25 точки. Николай Ненчев е с 13, 12 и 12 борби има Кристиян Челенков, но с 6 грешки.