U16: БУБА Баскетбол спечели група А, първа победа за Шумен

(сн. BGbasket.com)
15-06-2023 17:11 | BGbasket.com

БУБА Баскетбол оглави група А на финалите на Държавното първенство за момчета U16, което се провежда във Варна след победа в директен двубой за първото място в групата. Първи успех в надпреварата пък записа тимът на Шумен.

Баскетболистите на Янко Янчев надиграха отбора на Тунджа Ямбол със 78:72 и си осигуриха първото място в група А с 3 победи, като съставът от Ямбол зае втората позиция с баланс от 2-1 успеха.

Двата отбора си размениха по една част през първото полувреме, след което столичният тим водеше с 40:31. Авансът им достигна 12 след почивката, но баскетболистите на Здравно Янчев събраха сили и спечелиха последния период с 27:21. Това обаче не бе достатъчно да стопят напълно изоставането си, докато БУБА затвори двубоя с успех.

Най-резултатни за успеха на БУБА Баскетбол бяха Ивайло Груев и Ивайло Скрински с по 24 точки, като и двамата оформиха дабъл-дабъл съответно с по 13 и 11 борби, а вторият добави и 6 асистенции. Мартин Александров записа 12 точки, 7 борби и 5 точни подавания, с 11 и 8 борби е Андрей Тонев.

За Тунджа Ямбол с 16 точки и 7 борби е Никола НанковСтефан Касабов записа дабъл-дабъл от 15 точки и 10 борби, по 13 вкараха Георги Иванов (12 борби и 6 асистенции) и Никола Енчев.

Шумен надви Локомотив София с 83:62, за да стигне до първия си успех в турнира и трета позиция в групата с 1 победа и 2 поражения. Това стана ясно, след като отборът от Шумен водеше през цялото време на мача и до последно не даде шанс на противника да стопи разликата.

Баскетболистите на Звонко Папак поведоха с преднина от точка след първите десет минути от срещата, а до полувреме успяха да ги увеличат при 38:31. Шумен спечели и третия период, а в заключителните успяха да стигнат и до двуцифрен аванс и затвори двубоя с успех.

Радостин Божилов бе над всички в мача и записа за успеха дабъл-дабъл от 24 точки и 20 борби, за да оформи коефициент 40. Стоян Славейков отбеляза 15 точки, с 11 е Никола Върбанов.

За Локомотив София Иван Воденичарски бе най-резултатен с 18 точки, 17 и 8 откраднати топки записа Росен Панайотов, 14 добави Кирил Милков.