България не издържа и в последния си домакински мач

24-02-2016 19:41

Женският национален отбор на България загуби тежко последния си домакински мач от квалификациите за Евробаскет 2017. Националките ни отстъпиха на лидера Русия с 50-76 в мач от група F, игран в зала„Булстрад Арена” в Русе. До момента в класирането Русия е едноличен лидер с 4 поредни победи, а български са трети с една победа над Швейцария и три загуби и вече нямат шанс за класиране напред. Първият мач между двата отбора в Екатеринбург Русия победи отново категорично България със 72-39. Следващите двубои са чак на 19-и ноември, когато тимът на Георги Божков гостува на Гърция.

България започна ударно двубоя със 7-0, но авансът им бе до  първите 4 минути на срещата. Мощна Русия отговори с 10-0 и не позволи на нашите да отбележат близо 6 минути. През втората част гостите вдигнаха още повече аванс и на почивката поведоха с 10 при 35-25. Рускините доминираха сериозно под коша и след 20 минути имаха 8 борби повече от нашите и 8 асистенции повече – 13 срещу 5. След третата част рускините вдигнаха преднина до 15, а нашите бележеха трудно. Съперникът ни започна последната част със серия 12-0 и не даде шанс на българките. Така до края разликата постепенно се покачваше и гостите спечелиха с 26 точки преднина.

Българките показаха много слаб процент на стрелба от средно разстояние - 14/38 (36.8%) срещу 29/52 (55.8%) за Русия. Нашите овладяха 11 борби по-малко - 30 срещу 41 и направиха 10 асистенции по-малко 10 срещу 20 на гостите.

Най-резултатни за България с по 13 точки бяха Зорница Костова и Жаклин Златанова.

Над всички за успеха на Русия бе 17-годишният супер талант Мария ВадееваТатяна Видмер записа дабъл-дабъл с 14 точки и 10 борби, а 12 отбеляза Ксения Левченко.