Най-после победа за жените U20, но без шансове за класиране

(сн. FIBA.basketball)
01-08-2023 19:50 | BGbasket.com

Националният ни отбор по баскетбол за жени U20 записа първа победа на Европейското първенство в Дивизия B, което се провежда в Крайова, Румъния. След двете поражения в предишните си мачове тимът ни се наложи трудно над Австрия с 59:54, въпреки че водеше през повечето време.

Още преди този двубой обаче баскетболистките на Маргарита Маринкова бяха загубили шанс да се класират за четвъртфиналите. Причината е, че в другия мач от групата днес Норвегия надви Исландия с 54:45 и така вече и двата тима имат по три победи и няма как да бъдат изместени от първите две места.

В последния мач от групата в сряда отборът ни ще се изправи срещу Словакия в директен спор за третата позиция.

Българският тим взе инициативата още в началото на мача, а по-малко от шест минути след началото се откъсна с 15:6 след две поредни тройки на Радина Илиева. На свой ред съперникът отвърна със силна серия и скъси дистанцията само на 2, но след първата част предимството отново бе за тима ни – 21:18. Австрия стигна до пълен обрат малко след старта на втория период, но символичните домакини бързо си върнаха водачеството и на почивката се оттеглиха при 37:32 в своя полза.

След паузата резултатността спадна значително, но България все пак поддържаше крехък аванс и преди последната част водеше с 45:43. Цялата решителна четвърт вървеше кош за кош, като на няколко пъти австрийките стигаха до равенство, но нашите успяха да удържат водачеството си до последно.

Илияна Георгиева направи дабъл-дабъл за победителите от 14 точки и 10 борби. По 10 точки добавиха Радина Илиева и Гергана Маданкова.