Академик продължи успешната си серия срещу Шумен

06-03-2024 20:46 | BGbasket.com

Академик продължи успешната си серия срещу Шумен в Sesame Национална баскетболна лига. Пловдивският тим спечели и третия си мач срещу този съперник през сезона, този път във Втората шестица с 89:85 на свой терен в зала „Сила“. Домакините наваксаха двуцифрено изоставане в хода на срещата, а ключова за успеха им се оказа силната трета четвърт.

След този мач двата отбора се изравниха с баланс 8-16. В следващия кръг Академик ще гостува на Ямбол, докато Шумен ще има визита на Левски.

Двубоят стартира с висока резултатност, като още в началните минути домакините взеха леко предимство. Те отстъпваха под коша, макар да имаха висока успеваемост, но успяха да се възползват от многото грешки на опонента си и след първата част водеха с 25:21.

Воден от разигралия се Дейвид Ролинс обаче, Шумен стартира втория период със серия от 11:2 и поведе за първи път в мача. Точни стрелби на Николай Маринов и Джърстин Маккол възстановиха равенството, но последва нова силна серия за гостите. Разликата в тяхна полза за кратко стана и двуцифрена, а на почивката те водеха с 45:38.

След паузата обаче баскетболистите на Йордан Янков излязоха преобразени. Те стартираха със серия от 22:3, което принуди Янко Янков за кратко време да използва две от прекъсванията си, тъй като отборът му имаше едва един кош от игра за близо седем минути. Макар играта да продължи сравнително равностойно, Академик поддържаше натрупания аванс и преди последната четвърт се оттегли при 66:57.

До края Шумен успяваше на няколко пъти да се доближи но 4, но драмата стана пълна 10 секунди преди края, когато Дейвид Ролинс бе фаулиран на тройката и след като вкара и трите наказателни удара, разликата падна на 85:87. Последва светкавичен фал и срещу Николай Маринов, който също не трепна и отново увеличи дистанцията. Ролинс пробва последен опит от далечно разстояние, но мерникът му изневери и часовникът изтече в полза на Академик.

Филип Хенри завърши с 24 точки и 8 борби за победителите. Мартин Маринов има 16, по 14 вкараха Джъстин Маккол (14 борби) и Николай Маринов, а 13 добави Йоанис Кикрилис.

За съперника по 25 точки реализираха Карим Мане (15 борби) и Дейвид Ролинс, Уилфрид Ликей има 16 с 11 борби, Баръш Мустафа вкара 10 точки, а 12 борби има Джъстин Кохайда.