Дунав Еконт спечели дербито при жените

Топалова вкара 20 точки на бившия си тим
09-11-2008 21:42

Дунав Еконт победи Лукойл Нефтохимик като гост в дерби-срещата от женската А група. Русенки се наложиха със 71-63 в един крайно интересен мач в бургаската зала „Бойчо Брънзов” и успяха еднолично да заемат първото място във временното класиране при дамите.

Мачът започна с по-добра игра на шампионките, които успяха да вземат инициативата и да натрупат преднина. В средата на първата четвърт те успяха да направят серия от 10-2 и да поведат с 12 точки разлика - 23:11 след 10 минути играно време.

И двамата треньори не правеха чести смени, използвайки много малък брой състезателки. Гостенките от Русе продължаваха да държат ситуацията в свои ръце и да поддържат натрупаната преднина, докато възпитаничките на Петко Маринов играеха слабо в защита и позволяваха да им бележат лесни кошове. За това свидетелства броят на извършените от тях лични нарушения  в целия мач. От шестте състезателки, влезли в игра за домакините, само 4 бяха извършили фалове – общо 9 на брой за целия мач. Шампионките от Русе водеха с 11 точки на почивката 41-30.

В първите минути от второто полувреме на мача сценарият беше същият, а именно-десетина точки преднина за Дунав. В края на третата четвърт обаче се случи нещо, което зрителите в залата очакваха с нетръпение. Домакинките успяха да върнат интригата в мача, стопявайки разликата само до 3 точки, както и завърши частта – 49-52 за Дунав. Това предвещаваше много интересни последни десет минути.

През тях играта стана много оспорвана, вървеше кош за кош, а Лукойл Нефтохимик даваха предпоставки за обрат в мача. 3 минути преди края разликата отново беше само 3, но след последователни кошове на Даниел Пейдж, Даниела Петева и Наталия Топалова разликата отново скочи на 8, а времето на светлинното табло неумолимо течеше в полза на гостенките. В крайна сметка, след още няколко разменени коша се стигна до крайното 63-71 в полза на Дунав Еконт. Това означаваше първо място и „доказване” за отбора от Русе след неубедителните им игри в Европа.

Интересен е фактът, че Петко Маринов използва само 6 състезателки, а колегата му – Стефан Стефанов – 7, една от които беше на терена само за 2 минути. Домакинките бяха надиграни под коша, след като овладяха едва 20 борби срещу 38 за съперника.

Най-резултатна за Дунав Еконт беше Наталия Топалова, която отбеляза 20 точки и хвана 6 борби. Нов дабъл дабъл – 12 точки и толкова борби записа намиращата се в добра форма Даниела Петева. Анна Римпова вкара 15, а Зорница Костова овладя 10 отсочили топки. На терена прекалено малко се задържа американката Даниел Пейдж. Тя игра едва 14 минути, и успя да хване 5 борби и вкара 4 точки.

За Лукойл Нефтохимик Силвия Пеева вкара 17 точки, овладя 5 борби и подаде 5 завършващи подавания. С 11 точки и 8 борби се отчете Елена Йоловска, а Олена Самбурска и Даниел Кръчър добавиха по 13.

След  дербито Дунав Еконт е категорично на първата позиция с пълен актив – 6 победи от 6 мача, а Лукойл Нефтохимик са веднага след тях с 5 победи и днешната единствена загуба.

В следващия кръг от първенството шампионките почиват, а бургазлийки гостуват на Берое 07 в Стара Загора.