ЦСКА нанесе първо поражение на Левски в биткаджийско дерби

30-10-2023 20:51 | BGbasket.com

ЦСКА нанесе първа загуба за сезона на Левски, след 85:72 като символичен гост в столичното дерби.

Най-хубавото в зала Триадица, освен добрия баскетбол, бяха препълнените трибуни, като имаше хора дори по стълбите на съоражението, както и много правостоящи.

ЦСКА бе без болния си капитан Венцислав Петков, а по същите причини отсъстваше и Маркъс Хамънд, но дебют за "червените" направи Божидар Аврамов.

Аврамов се появи още в първата четвърт на двубоя, който стартира доста равностойно, с леко надмощие на ЦСКА, но агресивна защита на Левски.

И двата отбора нямаха ден за далечна стрелба, като заложиха предимно на класата на отделните си състезатели в нападение.

ЦСКА имаше същата лека преднина след 10 минути игра - 20:14 - а и двата състава имаха ранен проблем с нарушения. Виктор Гергов за 4 минути направи три фаула, а Джон Флорвиъс - две за пет минути.

Левски опита да ротира рано в двубоя повече състезатели, за да запази свежи основните си баскетболисти, но и ЦСКА имаше приблизително същите проблеми като противника.

Отново бързи лични нарушения нарушиха ритъма и на двата тима - Брендън Йънг излезе с три, а Флорвиъс натрупа рано във втората част цели четири, като и двамата направиха неспортсменски.

Въпреки че се стараеше да импровизира всячески, за да стои близо до противника, Левски нямаше никакво решение срещу Кейлъб Уесън, който за четвърт час игра имаше 20 точки и 7 борби.

Така приключи и първото полувреме, с аванс от 38:29 за ЦСКА, след топ представянето на центъра.

Левски стартира второто полувреме с 5-0 и се върна в мача, окуражаван и от публиката си.

Допълнителен стимул получиха "сините" след четири фаула, натрупани от Уесън, още в петата минута от второто полувреме.

Оттам подемът бе абсолютен факт, като ЦСКА се стъписа и допусна съперника да скъси само до 1 точка изоставането си.

Доброто включване на Димитър Маринчешки за Левски обаче бе прекъснато, заради негови пет лични нарушения, което остави с още по-къса ротация домакините.

Въпреки това те успяха да направят пълен обрат две минути преди края на третата част, до 49:48.

ЦСКА отговори с три поредни тройки, за да си върне предимството, докато Левски започна да пропуска и наказателни удари, за да се отдалечи още от целта.

Така и третата част завърши отново с аванс на гостите от 59:51, след като в нея те вкараха 5 от общо 6-те си до момента тройки.

Левски продължи да се бори, но ЦСКА сравнително лесно с фантастична далечна стрелба успяваше да се държи на разстояние.

"Сините" щурмуваха пак в средата на последната четвърт и пак бяха близо до съперника, но без да стигнат до нов обрат. Лек смут настъпи в залата, след поредица отсъждания в ущърб на Левски и изгонването на президента на клуба Константин Папазов, но това не промени резултата на таблото.

ЦСКА бе убедителен в нападение и три минути преди сирената пак водеше с двуцифрена преднина от 11 точки.

Кейлъб Уесън успя да завърши мача, като записа 24 точки и 9 борби в него, 20 томки добави Брендън Йънг, с 9 асистенции.

18 за Левски отбеляза Златин Георгиев, 17 - Алън Арнет.