Балкан взе реванш от Академик след нов трилър

(сн. balkan-basket.com)
16-02-2024 20:55 | BGbasket.com

Балкан записа драматична победа в Sesame Национална баскетболна лига. В „Арена Ботевград“ тимът надви Академик Пловдив с 86:85, взимайки реванш от този съперник за загубата през декември.

Академик се нуждаеше от задължителна победа в този мач, за да си гарантира място на Купата, но и от загуба на Ямбол в Шумен. Баскетболистите на Тони Дечев обаче сътвориха невероятен обрат в последните секунди и точно преди да се изиграе последната четвърт на двубоя в Ботевград, пловдивският тим загуби шанс да се класира. В този двубой за „зелените“ не играха Йордан Минчев и Георги Герганов.

Макар да имаше значение за борбата на Академик за място на Купата, преди тази среща бяха ясни местата на двата тима за третия етап в шампионата. Отборът от Ботевград ще играе в първата шестица, а този от Пловдив – във втората. В следващата фаза всеки ще играе срещу всеки от своята шестица на разменено гостуване, като мачовете започват в началото на март след паузата за националните отбори.

Баскетболистите на Небойша Кнежевич поведоха с 6:2 на старта на срещата, но след силна игра под коша Академик отбеляза 11 безответни точки и стигна до обрат. Домакините обаче бързо си върнаха водачеството и след десет минути игра бяха напред с 26:22.

Малко след началото на втория период гостите останаха без Джералд Лидел, който получи контузия при борба под коша. Той падна на земята, огъвайки много лошо десния си крак при приземяването и трябваше да напусне игрището с помощта на съотборници си, като видимо изпитваше болка. Междувременно Балкан поддържаше преднина от няколко точки, която за кратко достигна и 9, а на почивката бе напред с 49:46, след като трима играчи вкараха по 11 точки до момента - Димитър Димитров, Мартин Сотиров и Майки Диксън, с колкото бе и Кръстомир Михов за съперника.

Академик стартира с 9 поредни точки след паузата и отново поведе. Последваха още размени на водачеството, а решителната четвърт започна при минимално предимство за баскетболистите на Йордан Янков – 70:69.

Малко след подновяването на играта домакините направиха нов обрат. Те задържаха крехък аванс, но без да успеят да поведат с повече от 5. Драмата продължи до последно, като гостите имаха шанс и да поведат половин минута преди сирената, но Балкан успя да спечели.

Мартин Сотиров бе над всички за Балкан с 25 точки.