Фенербахче сътвори история за място на Финалната четворка в Евролигата (видео)

(сн. euroleaguebasketball.net)
08-05-2024 22:40 | BGbasket.com

Фенербахче се добра до Финалната четворка в Евролигата. Момчетата на Шарунас Ясикевичус съкрушиха Монако с 80:79 след продължение в петия решителен четвъртфинален мач. В „Гастон Медисан“ нищо не се знаеше до самия край, когато турците взеха по-правилните решения и разбиха сърцето на играчите на Саша Обрадович, за да се класират за заключителната фаза за първи път от 2019 година насам.

Освен това „фенерите“ се превърнаха в първия отбор в историята на най-комерсиалната клубна надпревара на Стария континент, който триумфира на четвъртфиналите в решаващата пета среща като гост. Така участникът в турския елит уби мечтата на „монегаските“ за място в Берлин след 3:2 успеха. На германска земя отборът от Истанбул ще има за съперник Панатинайкос, който елиминира Макаби Тел Авив с 3:2 победи.

Напрежението обхвана и двете страни в началото, което бе видимо на светлинното табло. Безплодните атаки се превръщаха във все по-сериозен фактор, а Ели Окобо и Донатас Мотеюнас се опитваха да разчупят леда в нападение за домакините, докато за гостите добре им опонираха Джонатан Мотли и Найджъл Хейс-Дейвис. Това обаче не спря „монегаските“ да се отскубнат с 2 точки след 10 минути игра.

Тимът от Княжеството удари първи за началото на втората част, когато Джарън Блосъмгейм, Ели Окобо и Донта Хол обединиха усилията си за едноличното водачество. Успешните стрелби зад дъгата на Марко Гудурич и Нейтън Сестина загатнаха за потенциала на турците, но Майк Джеймс и Мотеюнас сториха всичко възможно актуалните първенци в Лига Про А да се приберат на голямата почивка при 40:35.

Епизодичните изяви на Скоти Уилбекин и Хейс-Дейвис дадоха поводи за оптимизъм в лагера на „фенерите“, които в хода на второто полувреме обърна хода на събитията в своя полза. Както във втория период, така и през третия Джеймс и Мотеюнас взеха нещата в свои ръце, връщайки аванса на домакините. Впоследствие Тарик Биберович се намеси с точния си мерник и позволи на отбора от Истанбул да се отскубне с точка в края на предпоследната част.

Честата смяна на водачеството заплете интригата в хода на финалната десетка. Успешните стрелби на Гудурич и Биберович направиха така, че гостите да заиграят ролята на еднолични лидери, повеждайки с 4 точки в последните 3 минути. Джеймс и Окобо имаха съвсем други намерения, чрез които върнаха интригата на бърза ръка за равенство във финалните 45 секунди. Последва грешка на Уилбекин атака по-късно, а Окобо пропусна зад дъгата след това със сирената и развръзката остана за продължението.

Допълнителните 5 минути също се оказаха напоени с драма и водачеството отново сменяше своя притежател. Така се стигна до заключителната 37 секунди, когато Джеймс осигури точка актив на „монегаските“, но далечен снаряд на Ник Калатес изведе турците напред именно с толкова. В ответното нападение с 3 секунди, оставащи на часовника, Окобо сгреши и след последвала спорна топка, спечелена от Папаянис, притежанието остана за „фенерите“, които просто изчакаха да прозвучи финалната сирена.

Ник Калатес (6 борби) и Скоти Уилбекин (4 точни шута зад дъгата) продупчиха билета на отбора от Истанбул с по 14 точки. Тарик Биберович завърши с 13 и 5 овладени под двата ринга топки, Марко Гудурич реализира 10.

Майк Джеймс отговори за Монако с 20 точки. Донатас Мотеюнас завърши с 16 и 7 борби, Ели Окобо остави на сметката си 15 и 5 асистенции, Алфа Диало вкара 10 точки.

Тагове: Монако, Фенербахче, Евролига