Рилски нокаутира Спартак за нова крачка към финала

12-05-2024 20:55 | Веселин Михайлов

Рилски спортист отново взе предимство във втория кръг от плейофите на Sesame НБЛ. Селекцията на Любомир Киров се измъкна срещу Спартак Плевен с 90:82 в третата полуфинална среща, изиграна в зала "Балканстрой". Двата отбора сътвориха здрав мач, в който нервите и драмата не липсваха, но в заключителната четвърт "скиорите" взеха по-добри решения и намериха начин да удържат опитите за щурм на състава, воден от Любомир Минчев

За самоковския отбор след дълго отсъствие на линия отново бе Александър Янев, докато от редиците на домакините липсваше Алекс Ломакс, а в хода на мача контузии получиха Константин Тошков и Талиб Занна, като първият не го доигра. Освен това Джон Флорвиъс натрупа 5 лични нарушения и също не довърши мача за самоковския отбор.

Така Рилецо поведе с 2:1 победи в серията със спартаклии и е крачка по-близо до финала. Четвъртият мач е планиран за 14 май (вторник) и отново ще се проведе в Плевен

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от SESAME NBL Bulgaria (@nbl_bulgaria)

Откриващите минути предложиха зрелище, изпълнено с размяна на точни стрелби от двете страни и липсата на постепенни нападения. Константин Тошков и Цветомир Чернокожев бяха главният герой за домакините, докато от другата страна Алън Арнет и Джон Флорвиъс имаха отговор на въпроса. По този начин светлинното табло светеше при 20:20 в края на встъпителния период.

Бързите атаки, завършени от Мирослав Васов и Арнет, както и зоновата защита, позволиха на гостите да докосват двуцифрената преднина в хода на следващата десетка. Въпреки изригването на Джулиън Люис и Родни Първис, спартаклии не бяха в състояние да отвърнат изцяло на удара, което отвори пътя на Алекс Симеонов и Майкълин Скот да направят така, че “скиорите” да се оттеглят при 47:38 в съблекалнята.

Рилецо започна да намира верните решения на старта на третата част, когато за втори път се пребори за двуцифрена преднина, изкована от точните стрелби на Чавдар Костов, Симеонов и Скот. Пробуждане на Николай Стоянов върна “синьо-белите” към живота, но самоковският отбор си извоюва 4-точков актив след 30 минути игрово време.

Стрелбището се отвори в откриващите моменти на заключителната четвърт, в която не липсваха и прибързани решения. Все пак епизодични прояви на Деян Карамфилов, Скот и Симеоново оставиха водачеството в ръцете на гостите. Люис и Стоянов влязоха в ролята на спасители за спартаклии, стопявайки изоставането им само до минус 3 точки с по-малко от 5 минути, оставащи на часовника. Арнет и Занна поеха щафетата да реализират, като точният мерник на първия остави спокойствието в самоковския лагер. Кош на Стоянов върна надеждите на плевенския тим, но Скот имаше последната дума и наниза убийствена тройка в последните 40 секунди, за да подпечата победата на Рилецо.

Алън Арнет окрили Рилски за ценната победа със своите 22 точки, като бе 13/13 от линията за ипълнение на наказателни удари. Майкълин Скот се отчете с 18, 5 борби и 5 асистенции. Алекс Симеонов регистрира 15 точки и 10 овладени под двата ринга топки.

Джулиън Люис навъртя 20 точки и 5 асистенции. Николай Стоянов се разписа със 17 точки, Талиб Занна приключи с 11 и 7 борби, Родни Първис реализира 10.