Лесен изпит за „студентите” във Варна

Маринов срещу Банев (снимка: БТА)
17-01-2008 19:50

Лукойл Академик продължава победния си ход на домашна сцена след като без проблеми победи като гост Черно море Еврохолд с 91-75.

След нещастната загуба от БК Киев преди два дни, „студентите” кацнаха направо във Варна, за да изиграят поредния си мач от първенството на А-1. Дебют за Лукойл Академик направи Лари О’Банън, който бе регистриран в БФБ на мястото на братовчеда си Дантей Смит. Според наредбата за държавното първенство Смит няма право повече да играе за „студените” през този сезон.

Освен бразилецът Мурило Да Роза, който не се появи въобще във Варна мача пропуснаха крилото Ненад Чанак и гарда Уили Дийн. Двамата са получили контузии на мача в Киев и не бяха по екип. Така треньорът на Лукойл Академик Желко Лукаич имаше на разположение само 8 здрави състезатели. Това обаче не бе от голямо значение и не повлия много на крайния изход от двубоя.

През първото полувреме двата отбора допуснаха много брак и отегчиха около 600 зрители във варненския „Дворец на културата и спорта”. Черно море Еврохолд направи 14, а Лукойл Академик 11 грешки само за 20 минути игра. В този аспект най-много се отличиха Пламен Алексиев с 6 грешки и Перо Антич с 4.

Освен това двата отбора стреляха трагично от зоната за 3 точки: Черно море 12 % (1/8), а Лукойл Академик 20 % (3/15).

Домакините бяха прекалено сковани и това позволи на гостите да вземат един добър аванс от 16 точки на почивката (27-43). Въпреки грешките Антич бе над всички със своите 13 точки и 8 борби само за едно полувреме игра. Ристе Стефанов и Тодор Стойков му пригласяха добре, всеки с по 8 точки. За варненци единствен младока Николай Колев бе на ниво с вкарани 7 точки.

През второто полувреме нищо по-значително не се промени на терена, а след като и гостите се разиграха малко разликата набързо придоби реални измерения.

В края на последната четвърт старши треньорът на Черно море Спас Натов пусна в игра всички свои млади състезатели. Окуражени от публиката, малките успяха да вакрат 10 поредни точки и намалиха до 71-89. В крайна сметка гостите се поздравиха с нов, безпроблемен успех в родния шампионат. Черно море направиха 25 грешки в целия мач, докато съперниците им 18.

Антич бе най-резултатният играч в срещата с 19 точки, а освен това добави и 17 борби. Стефанов завърши с 15 точки и 7 овладени топки, а в първия си мач в българското първенство О’Банън отбеляза 13 точки и подаде 4 асистенции. Продукта на варненската школа Стойков се отчете с 15 точки. За домакините Симеон Ценов вкара 17 точки.

Лукойл Академик има още два мача до края на редовната първа фаза от шампионата на България, докато „моряците” им остава едно гостуване в София на ЦСКА. „Студентите” ще играят в края на другата седмица отложения мач с Дунав 2007 в Русе и Рилски спортист в Правец.